10.3 C
Skopje
21.2.2020 - 17:24

Борис Трајанов и Весна Ѓиновска Илкова во „Магбет“

Националната опера и балет ја најавува изведбата на операта „Магбет“, на 21 февруари, со почеток во 20 часот. Оваа драма, можеби една од најзначајните...

Промоција на „Јас сум Цако“

Промоцијата на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако ќе се одржи на 25 февруари, со почеток во 19 часот, во киното „Фросина“, во...

Гостува американската виолинистка Естер Ју

„Бајка“ е насловен концертот, кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи утревечер, во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер...

Маалските јунаци кај Туфан и кај Станишиќ, 4

Приватните истории на јунаците во расказите на Туфан се одвиваат во перманентна животна напрегнатост, во која тие волно или неволно упаѓаат. Некои од нив,...

Уникатен метод за учење што дава извонредни резултати за кратко време

Придобивките од оваа програма се огромни, бидејќи се овозможува развивање на фокусот кај децата, фотомеморијата, способноста во следење на наставата, како и подобрување на...

Претставена „Приказна за мачорот Ал“ од Трајче Кацаров

Во центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани минатата среда се одржа првата промоција на сликовницата „Приказна за мачорот Ал“ од авторот Трајче Кацаров,...

Се гради снежниот град на падините на Попова Шапка

Детскиот културен центар „Карпош“ - Скопје годинава, по 43-ти пат, ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град и карван - 2020“, која...

Доделени наградите на поетската манифестација „Пехарот на св. Трифун“

Како дел од вековната традиција на одгледување на виновата лоза во Кавадарци, со години празникот Св. Трифун, грозјето и виното се неисцрпна инспирација за...

Ученици од ОУ „К. Неделковски“ и „К.Ј. Питу“ на гости кај претседателот

Кабинетот на претседателот на нашата змеја, кој се наоѓа во вилата „Водно“, во рамките на активноста „Отворен кабинет“, деновиве го посетија ученици од ООУ...

Стихови за белите ѕвончиња

Кокиче Во моето родно село, нова пролет, росна трева, кокичето - ѕвонче бело, од под снегот главче крева. Едно дете таму мине, во срцето желба збрало, кокичето да го скине, тоа мило...