3 C
Skopje
16.12.2018 - 5:17

Лотаријата само еднаш решавала нешто на СП

Во случај на целосна израмнетост (бодови, гол-разлика, постигнати голови и фер плеј) пласманот на две или на повеќе селекции во групите ќе биде одреден...

Дури 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

Aлбанија Доколку им се даде и најмала можност, дури 70 отсто од младите би ја напуштиле Албанија и би заминале во некоја од земјите на...

Лавров и зимница за пензионерите во кампањата на Додик

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, на 17 септември ќе престојува во Бања Лука. Рускиот дипломат со раководството на Република Српска и...

Ангеловски нема да менува, само се враќа Адеми

Прво е мечот со Лихтенштајн, на него сме концентрирани, фаворити сме, но никако не смееме да ги потцениме. Потоа ѝ гостуваме на Ерменија, таму...

„Чифте-амам“ ќе се обновува два месеци

Споменикот на културата во Старата скопска чаршија, кој се користи како галерија, е затворен за посета „Чифте-амам“, еден од четирите објекти на Националната галерија на...

Врачување на наградите за „Денови на европско Скопје“

Во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“, во просториите на ЕУ-инфоцентарот, денеска, со почеток во 11 часот, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, ќе...

Презентација на проектот „Стар современ град“

Вечерва, во 20 часот, во „Сули-ан“ ќе биде претставена завршната презентација на проектот „Стар современ град“, чиј идеен и концептуален автор е младиот уметник...

Не постојат пречки за креативноста и за хуманоста!

На фестивалот ќе настапат гости од Софија, Тузла, Призрен, Јагодина, Белград, Сараево, Охрид, Битола, Струмица, Ново Село и од Скопје Вратите на македонскиот народен театар...

Се бришат починати лица од избирачкиот список

Педесет и девет лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопиште и Зелениково ќе бидат избришани од избирачкиот список. Според информациите од подрачната канцеларија на...

Малите канти за отпадоци постојано на нишан на вандалите

Кога низ градов забележуваме уништени канти за ситен отпад, канти без дно или, пак, канти што се наполнети со ќеси од домашен отпад, добиваме...