30 C
Skopje
18.9.2018 - 18:10

Референдумските процедури и кампањите во сива правна зона

Легалистите реагираат и велат дека е потребна правна рамка што ќе го регулира правниот вакуум, кој, пак, се заканува со кршење на законите и...

Преселувањето на американската амбасада го запали Блискиот Исток

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја пресели амбасадата во Ерусалим, и тоа на денот на одбележувањето на 70-годишнината од формирањето на Израел,...

Триесеттата „Поетска ноќ во Велестово“ со скратена програма

Јубилејната 30-та „Поетска ноќ во Велестово“, годинава со скратена програма, ќе со одржи на 20 и 21 јули, на локации во Велестово и во...

Себија го продолжува владеењето на династијата Изетбеговиќ?

Доколку се остварат прогнозите за изборот на Себија Изетбеговиќ за кандидат за бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, ќе значи продолжување на владеењето на...

Додик ја обвини Британија дека сака да ја дестабилизира БиХ

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, ја обвини Британија дека се обидува да ја дестабилизира Босна и Херцеговина, и дека за таа цел испратила...

„Реквием за смртта“ – нова пиеса во стих од Зоран Пејковски

Книгоиздателството „Феникс“ ја издаде од печат новата драмска пиеса во стих во 18 сцени со пролог и епилог чиј автор е македонскиот поет и...

Леброн Џемс и Кливленд се пред елиминација

Бостон селтикс ја забележа втората победа над Кливленд кавалирс (107-94) во финалето на Источната конференција во НБА-лигата и покрај одличната игра на Леброн Џејмс,...

Бугарија на второ место според бројот на вонбрачни деца

Бугарија е на второто место според бројот на новороденчиња што се родени во вонбрачна заедница од земјите-членки на ЕУ, покажаа податоците од анализата на...

Кој е македонскиот збор за девијација?

Менчето и Софчето се сосетки што секој ден заедно пијат по неколку кафиња. Се разбира пијат кафе и расправаат висока политика. - Го следеше парламентот? -...

Десната и левата страна на Вардар како ден и ноќ

На едниот брег има клупи, спортски реквизити, кафулиња, има живот, додека десниот е неосветлен, има само трева, ѓубре и личи на пустелија на која...