27.8 C
Skopje
20.8.2019 - 12:20

Парондо: Сѐ што се договоривме, ракометарите испочитуваа

Деветте гола предност во корист на црвено-црните (27-18), доволно говорат што всушност се случуваше на првиот осминафинален натпревар во ЛШ во Загреб Ракометарите на Вардар...

Замина незаборавниот Екрем Хусеин

Вчера во родното Скопје по кратко боледување почина Екрем Хусеин, познатиот македонски балетски играч и кореограф, кој беше роден во 1943 година. Балетско училиште...

Дали Европа ги заборава лекциите од историјата?

Се наметнува потребата од повторување на најважната лекција од Денот Д и воопшто Втората светската војна - сѐ додека земјите соработуваат, тие се успешни,...

Македонија ја демнат стотина темпирани бомби

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг неодамна предупреди дека опасноста од терористички напади во Европа сѐ уште е многу висока, а таква ќе остане и...

Иднината на електричните автомобили е во Кина

Веќе со години Кина е најголемиот светски произведувач на соларни панели и најголем инвеститор во системите за обновлива енергија. Економската суперсила сега своите напори...

Бесплатните ваучери на кафеанџиите се само бизнис-трик

Сѐ уште не престануваат разговорите околу тоа треба или не треба да им се даваат бесплатни ваучери за такси на пијаните гости од скопските...

Европските флоти чекаат нови ловци

Белгија, Бугарија, Финска, Германија, Полска, Словачка и Швајцарија изминатите недели објавија планови за купување нови борбени авиони и друга воена опрема. Таквата вест со задоволство...

Приштина се повлече од дијалогот за ЗСО

Координаторот на Владата на Косово за дијалогот со Србија, Авни Арифи, изјави дека Приштина одбила да учествува на состанокот во Брисел најавен за денеска,...

Минатото е нашата сегашност

Од неодамнешните „напади“ на руските комичари врз премиерот Зоран Заев не слушнавме ништо повеќе од она што тој и така го раскажува при своите...

Министерот за внатрешни работи го врати пратеничкиот мандат

Поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, го врати пратеничкиот мандат. Тој последните месеци беше на нишан на сериозни напади поради сомневања...