Мбапе е најскап меѓу најскапите

Покрај Французинот Мбапе (218,5 милиони евра) од ПСЖ, само уште Англичанецот Кејн од Тотенхем се проценува на над 200 милиони евра, во анализата на...

„Лична карта“ на ривалите на СП 2019

Главен фаворит за првото место во групата Б е Шпанија, потоа следуваат Хрватска, Македонија и Исланд, а Јапонија и Бахреин, кои важат за аутсајдери...

Ве молиме целата преписка препратете ја на Тахити

Пет помалку познати приказни за современата уметност Пикасо денес би бил наречен мизогинист, а Гоген - педофил. Но како влијае тоа врз начинот на кој...

„Црни и криви“ награден во Романија

Македонскиот краткометражен филм „Црни и криви“ на Марко Џамбазоски е награден на романскиот фестивал „12 месеци филмски фестивал“, кој се одржува во Клуж-Напока. Освои...

„Белег“ – фотоизложба на Бојана Пешевска

Во „Колектив галерија“, на 25 јануари, во 20 часот, ќе биде отворена фотоизложба насловена „Белег“ на Бојана Пешевска, историчарка на уметноста и фотографка. Таа во...

Македонија како естетски поим и исчезнувањето на правдата во Европа

Наместо Збогум до Љубиша Георгиевски (1937 - 2018) Јордан Плевнеш Истиот ден кога Љубиша Георгиевски Го напушти овој свет „Долината на солзите“ На 6 декември 2018 година...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

ПРИСЕЌАВАЊА

Нацрт 1 Низ непрегледно песочниот амбиент композиторот наидува на момче свртено со грб кон него. Се слушаат звуци. На прелистување весници, ѕвекот на прибор за јадење,...

Новиот почеток 2019 (Репресија и депресија)

Нешто загатнавме за симболизмот на Новиот почеток и во нашата мината колумна, драг читателу. Го нагласивме бројот осум во Библијата како отворање на новиот...

Зимскиот распуст да се искористи за решение на проблемот со учебниците

Иако во изминативе 12 години се испечатени учебници за околу 300 предмети, сепак голем е бројот на стручни предмети по кои учениците воопшто немаат...