4 C
Skopje
17.11.2018 - 8:13

Увезеното месо може да им преседне на домашните фармери

Иницијативата за одвојување на увезеното месо од домашното на полиците во маркетите, според светските корпоративни закони и правила, ги дискриминира увозниците, кои, пак, претставуваат...

Очекувања, резултати, замки, надежи…

Една година подоцна, граѓаните на Република Македонија можат да ги споредат и измерат очекувањата и резултатите од работата на актуелната влада, но и вниманието...

Зошто да брзаме кога ЕУ закочува

Длабоките поделби во ЕУ тлеат уште од поодамна, што беше јасно манифестирано и преку брегзит и излегувањето на Британија од Унијата. Деновиве и нашите...

Италија пред референдум за ЕУ и за еврото?

Политичката криза во Италија, која веќе 12 недели е без влада, се продлабочи откако претседателот стави вето на евроскептичниот кандидат за министер за финансии,...

Руски новинар и критичар на Путин убиен во Киев

Новинарот Аркадиј Бабченко изминатите години беше остар критичар на политиката на Кремљ за конфликтот во Украина, анексијата на Крим и на руските акции во...

Комуналците од Гази Баба со нови работни униформи

Вработените на Јавното комунално претпријатие во општината Гази Баба добија нови работни униформи. Новата работна облека им ја подели градоначалникот на општината Гази Баба,...

Градот ќе основа акционерско друштво за енергетски дејности

Советниците на градот Скопје на вчерашната седница изгласаа основање ново акционерско друштво, кое ќе се занимава со енергетски дејности. Со донесената одлука градот ја утврдува...

За два месеца 16 возачи доброволно заминуваат од ЈСП на работа...

Сѐ повеќе и повеќе Македонци заминуваат на работа во други земји, а Малта последниве две години стана интересна дестинација за сите многумина, кои можат...

Начини на лов на елени

Еленот најчесто се лови на ливадите каде што доаѓа на пасење, пред да се стемни или рано наутро. Постојат два начина на лов на...