-5.2 C
Skopje
17.1.2022 - 1:37

Почнува престижниот Кански филмски фестивал

Седумдесет и првото издание на Канскиот фестивал почнува на 9 мај и ќе трае до 19 мај. Оваа година за „златната палма“ ќе се...

Велешкиот театар во мај на три фестивали во странство

Во текот на мај народниот театар „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на три интернационални театарски фестивали во Бугарија и во Русија. Како што...

Концертна промоција на новиот „стенвеј“ со маестралниот Евгениј Судбин

Утревечер, во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Север и југ“, на кој како солист ќе се претстави маестралниот руско-германски пијанист...

Една мајка, една бука, една Европа, еден свет

На едногодишнината од смртта на мајка ми Трајанка Кочовска-Плевнеш (1926-2017) Со финскиот поет Пенти Олапа Се запознавме на самиот крај на 20 век На терасата на Црна...

Специјални проекции на Филозофскиот филмски фестивал

Традиционално во мај Филозофскиот филмски фестивал организира две специјални проекции - репризно прикажување на победничките филмови на фестивалот во присуство на режисерите. Љубителите на...

„Смрт во Венеција“ – од Ман до Висконти (1)

Во почетните две поглавја на „Смрт во Венеција“, Томас Ман, како што тој само умее, го портретира главниот лик на новелата, славниот писател Густав...

Концертот „Амбасада на мајсторство“ со руски музичарки

„Амбасада на мајсторството“ е концерт на руски музичарки што ќе се одржи вечерва од 19.30 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“, а...

„ДеликАРТесна продавница“ во Францускиот институт

Францускиот институт во Скопје и Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет во Скопје вечерва во 18 часот ја отвораат изложбата „ДеликАРТесна продавница“...

Филмови на Жан-Пјер Мелвил во Кинотека

Два филма на Жан-Пјер Мелвил (1917-1973) ќе се прикажат месецов во Кинотеката на Македонија. Во четврток во 20 часот е проекција на неговиот „Армија...

МОБ ја враќа „Боеми“ за отворањето на „Мајски…“

На фестивалот до крајот на месецот освен „Боеми“, публиката ќе има можност да ги чуе и оперите „Тоска“, „Змејот од Босна“, „Турандот“, оперски гала-концерт...