4 C
Skopje
24.1.2019 - 10:19

Фотографии за Георги Божиков на „Охридско лето“

Во дирекцијата на „Охридско лето“ е отворена изложба на фотографии „Од уметничкиот пат на Георги Божиков“, поглед на творештвото на оперскиот пејач Георги Божиков,...

Надворешната помош е добредојдена

Имајќи го предвид изнесеното вреди во овој момент, во нашиот случај, колку за сегашноста толку, а можеби и повеќе за иднината на двата народа...

Корисниците стравуваат од повторно исклучување

Од општината Чаир, пак, велат дека испораката на топлинска енергија им била прекината неоправдано, затоа што долгот што го имале кон претпријатието уредно си...

Промоција на „Напишан дом“ од Ана Голејшка

Промоција на новата поетска збирка на Ана Голејшка, насловена „Напишан дом“, издание на „Антолог“, ќе се одржи вечерва во 20 часот во кафулето „Винил“....

ФОТОВЕСТ

Најмалку шест лица загинаа во железничка несреќа на мост што ги поврзува данските острови Зиланд и Фунен. Спасувачките напори се отежнати од силната бура...

Годинава ќе јадеме поскапи сливи, кајсии и праски

Новиот снежен бран и ниските температури што ја зафатија Македонија нема да предизвикаат значителни оштетувања кај земјоделските култури, вели агрометеоролог од Управата за хидрометеоролошки...

Зошто спогодба, а не договор

Господине Панде Колемишевски, вие во весникот „Нова Македонија“, на 24.7.2018 година, барате од функционерите на власт да ви одговорат зошто преговорите помеѓу министрите за...

Туристите ги заобиколуваат агенциите

Причина за наглиот пораст на патувањата во сопствена режија во Македонија е тоа што граѓаните ја изгубиле довербата во македонските туристички агенции, од едноставна...

За скрининг е доцна, потребно е лекување

Македонските власти и бирократите од Брисел деновиве ги усогласуваат календарите за почетокот на скринингот на македонското законодавство, што е прв и основен чекор пред...

Време е да се справиме со предизвиците на модерната реиндустријализација

СТАВ Во наредниот период земјата мора да се насочи кон развојот на реалната економија, да се врати на моделот на индустриско стопанство, со пристап што...