22 C
Skopje
18.9.2018 - 20:08

Ново продолжение на „Рамбо“

Никогаш не е доста во животот од акциите на Рамбо или Силвестер Сталоне. Сталоне деновиве ги израдува своите обожаватели со тоа што на својот инстаграм-профил...

Македонија чекори сигурно кон старите позиции

Македонските кошаркари убедливо ја надиграа Романија со 90-76 (20-19, 23-16, 24-17, 23-24) и со максимални четири бода загосподарија во групата Б од вторите претквалификации...

Прва „шестка“ за Алкалоид

На три кола до крајот, води Алкалоид со максимални осум бода, пред Гамбит Асеко СЕЕ со седум и Прилеп со шест По трите победи во...

Арената „Алијанц“ и по 13 години уште чека шампионско славење

Баерн ниту една шампионска титула не прославил на арената „Алијанц“, на која се пресели во 2005 година. Последното домашно славење беше во 2000 година...

Кои се најдобрите олимписки „солисти“?

Најуспешни на ЗОИ 2018 се Kлаебо и Фуркад со по три златни медали, но само пет олимпијци освоија по две злата исклучиво во индивидуални...

Европска недела на мобилност, со акцент на алтернативниот транспорт

Градот Скопје го започна годинашното одбележување на Европската недела на мобилност 2018, а во рамките на овој настан за граѓаните ќе понуди низа активности...

Ердоган и Изетбеговиќ почнаа со предизборни калкулации од Сараево

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на митингот во Сараево ги искритикува европските земји, кои одбија да му дозволат да одржи предизборни собири на нивната...

Бавен почеток на фаворитите

Бранителот на светската титула Германија загуби од Мексико (вторпат во историјата губи во прв меч на СП), вицепрвакот Аргентина ремизира со Исланд, како и...

Како да се известува за масовните убиства

Неодамнешната одлука да се објават пропагандни видеа снимени од напаѓачот што во февруари уби 17 лица во средното училиште во Паркленд, Флорида, разгневи многу...

Нов концепт на патнички автомобили

„Ербас“ го искомбинира своето знаење од воздухопловството со знаењето и иновациите на автомобилскиот гигант „Ауди“ во еден нов концепт за креирање возило, наречен „поп.ап...