9 C
Skopje
16.11.2018 - 21:46

Што сѐ влегува во пакетот со „Северна“

ВЛАДАТА ГИ ДОСТАВИ УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ ДО СОБРАНИЕТО Иако претходно категорично беше посочувано дека нема потреба да се отвора Пандорината кутија и да се вметнува рамковниот...

Која е „професорката“ што половина век ги подучува претседателите на САД?

Речиси половина век, откако почна да работи во Белата куќа како соработничка на претседателот Линдон Џонсон, Дорис Кернс Гудвин е исклучително барана од претседателите...

Гаранциите кај претседателот – бомба или петарда

Последните денови политичката јавност ја преокупира прашањето за гаранциите, кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги има дадено во писмена форма во 2017 година...

Предистражната постапка за Иванов е пукање во празно

Моментот на почнување предистражна постапка од страна на Основното јавно обвинителство за работата на претседателот Ѓорге Иванов се чини дека е некако обвиткан со...

До каде допира аферата со бугарските пасоши

Според податоците од бугарските власти, досега се издадени 153.000 пасоши, а 38.000 се во процедура. Најголем интерес за документите имало во Македонија, од каде...

Македонското црковно прашање е следно за решавање?

Неодамна во македонската јавност проструи непотврдена информација, во која се наведуваше дека Вселенската патријаршија го одбила барањето на МПЦ-ОА автокефалноста да биде под покровителство...

А да го прашаме прво големиот брат?!

ДАЛИ ПОЛИТИЧКИТЕ КОНСУЛТАЦИИ И БАРАЊЕТО ОДОБРУВАЊЕ ЗА СЀ И СЕШТО ОДНАДВОР ГО ПОТКОПУВААТ НАШИОТ СУВЕРЕНИТЕТ Впечатокот е дека и досега сите македонски влади, од независноста,...

Во ракометот, како и во животот, има и победи и порази

Една стара поговорка, со многу мудрост, вели „падни седум пати, но застани на нозе осум пати!“ Зошто да се плашиме од фактот дека овој...

Како банките ги лишија европските буџети од 55 милијарди евра?

Тимско новинарско истражување на 19 европски медиуми Банките и инвеститорите користеле вешти даночни зафати, за да ги лишат европските буџети за значително поголем износ...

Повеќе од 80 проценти од младите живеат со родителите

Поради беспарица, младите не можат да се одделат и осамостојат Во Македонија со децении еден од најсериозните проблеми е проблемот со вработувањето - младите...