-1.6 C
Skopje
16.11.2018 - 6:59

И математиката влегува во игра за решавачките дуели во Лигата на...

Од денеска ќе се играат мечевите од петтата и од шестата рунда, по кои ќе бидат познати селекциите што ќе играат за првата титула...

Ракометот тече во вените на Александер Шпенде

Словенија, Македонија и Португалија имаат многу добри ракометни школи и се вистински расадници на таленти, вели левиот бек на Металург, кој претходно играше во...

Бејли, сепак, бил во Собранието на „црниот петок“

Во интервју за руската Национална телевизија (пренесе МИНА на 30 октомври 2018), министерот за надворешни работи Лавров изјавил дека „дента кога се гласаше за...

Бегство меѓу „се договориле“ и „неспособни се“

Доколку е „се договориле“ во рамките на „амнестија за име“, но и доколку е „неспособни се“, станува јасно дека власта не сака или не...

Како илегалецот Груевски се провре низ жилет-жицата на Орбан

Доколку би постоел начин за нејзино воспоставување, дијагнозата за денешна Македонија, најверојатно, би била колективна фрустрација и генерално чувството на неуспех на сите полиња....

Потрагата по тајното место на Тоше нѐ поврза сите

Како се снимаше спотот за песната „Secret place“ во Крушево Низ целиот процес на креирање на приказната нѐ водеа желбата и мислата дека треба...

Ципрас ќе ја посети Москва

Русија се подготвува да го пречека грчкиот премиер Алексис Ципрас на 7 декември. Оваа информација ја потврди и портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. Претходно грчката...

Симната изложба со карикатури со тематика од фашизмот

Директорката на библиотеката во Лазаревац нареди симнување на изложбата со карикатури што беше организирана во рамките на одбележувањето на 9 ноември, Светски ден на...

Буџетот поголем за 300 милиони евра

Предлог-буџетот за 2019 година, кој ќе тежи 3,7 милијарди евра, предвидува и пари за повисоки плати во администрацијата, здравството, образованието и одбраната, повеќе пари...

Глобализација = геополитика?

МАРИО СТЕФАНОВ, АНАЛИТИЧАР ВО ГЕОПОЛИТИКА Глобализациските процеси и матрицата за уништување на националните држави владеат со сите политички, економски и финансиски аспекти на ЕУ. Таквата...