Гоџа забележа една од поголемите победи во претходните 50 години

Олимписката шампионка, која пропушти речиси половина од минатата сезона и најважниот настан, СП на домашен терен, победи со 1,47 секунда предност во првата трка...

Осум селекции веќе се пласираа во вториот круг

Од групите Е, Ф, Х и Г во следната фаза се пласираа Германија, Унгарија, Данска, Јужна Кореја, Бразил, Јапонија, Хрватска и Шпанија ПО ДВЕ КОЛА...

Ќе засвети ли зеленото светло за Македонија на „германскиот семафор“

Во договорот на победничката германска семафор-коалиција се наведува дека процесот на пристапување на новите членки треба да се одвива паралелно со процесот на реформирање...

Клаузули за вакцинираност во новите договори?

Премиер-лигата во октомври објави дека 68 отсто од сите играчи ги примиле двете дози вакцина и дека 81 отсто примиле барем една ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Клубовите...

Рекордерката Формига по 26 години се збогува со репрезентацијата...

Формига, која одигра 234 меча за националниот тим, е единствената што играла на сите седум изданија на олимпискиот турнир за фудбалерки (има два сребрени...

Задушувањето на бизнисот – инструмент плус за притисок и принуда

Бугарските компании се наоѓаат во „заложништво“ на нивната државна стратегија и политика во однос на Македонија. И наместо заради економската соработка, раст и развој...

Овечкин втор најбрз играч со 750 гола во НХЛ-лигата

Големиот Вејн Грецки е единствениот што побрзо од Овечкин, на 1.001 натпревар, постигнал 750 гола ХОКЕЈ НА МРАЗ Русинот Алекс Овечкин продолжува да маршира кон голгетерскиот...

Рафаел Варан: Мора да се борите за нешто поголемо од вас

Важно е Манчестер јунајтед да биде на врвот и сигурен сум дека навивачите секогаш ќе го паметат тимот што се вратил на врвот. Тоа...

За осминафиналето во трка се уште четири некогашни европски прваци

Досега во осминафиналето се пласираа 11 тима, од нив осум поранешни прваци, неделава ќе бидат одредени уште петте екипи меѓу 16-те најдобри сезонава, за...

Реал сосиедад се оддалечи од врвот

Тимот од Сан Себастијан, кој последен пат беше првак на Шпанија пред 40 години, до пред неколку недели беше на првата позиција и во...