4 C
Skopje
24.10.2018 - 7:24

„Ганс енд роузис“ – последните гитарски хардрок-херои

Групата во текот на својата музичка кариера продала 110 милиони албуми, а во 2012 година е примена во „Рокенрол-куќата на славните“ „Ганс енд роузис“ или...

Дејвис-купот со нова формула по 118 години!

Тенисерите практично самите се изборија за оваа промена на ова популарно натпреварување На годишното собрание на Меѓународната тениска федерација (ИТФ), која се одржа во Орландо,...

Право на глас на референдумот ќе имаат 1.806.336 граѓани

Во четвртокот вечерта на полноќ заврши јавната пропаганда со што почна 48-часовниот молк пред референдумот, кој треба да се одржи в недела на 30...

Потенцијалот на Студенчишко Блато е огромен ако се управува паметно

Идејата за ставање под заштита на Студенчишко Блато е стара со децении, но во последниве години повторно е актуализирана Студенчишко Блато е единственото зачувано блато...

Продолжи размената на тениски „преврати“ помеѓу Федерер и Надал

Од август лани Надал трипати беше на врвот на АТП-листата, а Федерер трипати го надминуваше, како што треба да биде од денеска, со новата...

Дали фудбалот се враќа дома, во Англија?

Победниците на денешните четвртфинални двојки на СП 2018 (Шведска - Англија од 16 ч. и Русија - Хрватска од 20 ч.) ќе играат во...

Славе Ѓорѓо Димоски прв добитник на наградата „Антево перо“

Поетот Славе Ѓорѓо Димоски е добитник на наградата „Антево перо“, првпат востановена оваа година во чест на великанот на македонската поезија Анте Поповски. Како...

„Лена и Владимир“ се снима во Скопје

Во Скопје се снима македонскиот долгометражен игран филм „Лена и Владимир“, според сценарио од Александар Русјаков, во режија на Игор Алексов, чиј директор на...

Законот за употреба на јазиците влезе во рокот на „џебното вето“

Законот за употреба на јазиците, кој едни го нарекуваат закон за унапредување на албанскиот јазик, а други го прогласуваат за закон со кој се...

Над 50 илјади рибари ги чекаат концесиите за риболовните води

Дваесет и седум риболовни води се без концесија во моментов. Старите се истечени, а новите допрва треба да се спроведат. Од Министерството за земјоделство,...