10.9 C
Skopje
18.4.2019 - 13:19

Скопје има 48 електрични автомобили

Освен на јавни површини, електрополначи ќе има пред фреквентни објекти како хотели, ресторани, шопинг-центри Со поставување неколку станици за електрично полнење автомобили и електрични мопеди...

Само за два месеца од кучињата скитници искасани 61 лице

Не завршуваат реакциите на граѓаните на темата кучиња скитници. И со право, бидејќи проблемот не завршува ниту со испишаните статуси на социјалните мрежи и...

Промоција на „Културна фабрика“ од Ана Мартиноска

Книгата „Културна фабрика (Огледи за родот, градот и популарната култура)“ од Ана Мартиновска, која содржи избор од осумдесетина авторски колумни на родови и културолошки...

„Господар на прстените“ задолжителна лектира за гимназијалците

Најголеми реакции за новата листа на лектири имало околу изборот на детективски романи на Агата Кристи, а членовите на комисијата сметале дека нејзините дела...

Ќе дојде ли папата во Македонија?

На официјалната веб-страница на Ватикан единствена официјална информација за предвидени патувања на папата Франциск надвор од Италија за 2019 година е онаа за посетата...

Е-дневникот беше главоболка за учениците, а сега е и за наставниците

Дополнителни часови за професори за користење на електронскиот дневник Во рамките на своите законски надлежности државните инспектори утврдиле дека некои од наставниците во одредени училишта...

ЕУ мора да биде посилен глобален играч

Европа покажа дека може да извезува стабилност. Го сторивме тоа со успешните проширувања на ЕУ, но мора повеќе да се направи. Мора да најдеме единство...

Драматурзите им се потребни на театрите

Во Македонија се вработени 28 драматурзи, беше посочено на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп Драматурзите се потребни во македонските театри бидејќи се активен чинител...

Стрип

Златко Крстевски, Стрипот е дел од соработката меѓу Остен и Институтот за комуникациски студии на кампањата за подобра животна средина ,,Не игнорирај! Реагирај!”.

Максимално обезбедување, но и искри на самитот на Г20

Трамп ја откажа средбата со Путин на маргините на самитот на Г20 во Аргентина поради тензиите околу Украина. Истовремено се намалија и очекувањата за...