1 C
Skopje
16.1.2019 - 20:00

Џиро д`Италија почнува од Израел

Ова ќе биде прва грантур-трка, со почеток надвор од Европа, а главни фаворити за триумф се ланскиот победник Думулан и Фрум, четиркратниот победник на...

Најчудните сообраќајни правила во светот

Најчудниот закон на светот, забраната жени да возат автомобили во Саудиска Арабија, веќе не важи Чудни правила и сообраќајни закони има во сите земји. Но,...

Коѕијас: Говорот на омраза во подем

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за грчкото радио Њуз 247 изјави дека досега примил неколку закани со пратки во...

Граѓаните порачуваат: Заборавете ги изговорите и фатете се за работа

Загаден воздух, ѓубре и преполни контејнери, диви депонии и огнови што горат секоја вечер се рак-рана и проблеми на граѓаните на Скопје, а градот...

Азески: За поголема конкурентност на македонските производи да се инвестира во...

Македонија има сериозна трговска размена од 1,2 милион долари и стоковна размена од 22,1 отсто со Турција, Албанија и со Бугарија, земјите што ги...

Зошто постојано чувствувате потреба за храна?

Сигурно ви се случило добро да се најадете, а по некое време да почувствувате дека сакате да каснете уште малку. Ќе каснете нешто и...

Елитите го избегнуваат Трамп

Трамп е исклучен од венчавките и од погребите на јавните личности, на кои претседателите често присуствуваат во името на целата нација. За лошиот однос...

Медиумска лабораторија во Дебар

Педесетина ученици од гимназијата „Здравко Чочковски“ од Дебар учествуваа на тринаесеттата медиумска лабораторија што ја организираа Високата школа за новинарство и за односи со...

Опозицијата бара оставка на министерот за полиција

Албанската опозиција побара итно разрешување на министерот за внатрешни работи Фатмир Џафај, како „личност одговорна што неговиот брат Агрон Џафај е на слобода“. Освен оставка...

Работодавците се жалат на високите плати кај големите фирми

Работниците ни бегаат поради повисоките плати во странските компании, кои од нашата држава долго време се поттикнувани и субвенционирани да инвестираат овде, се жалат...