4 C
Skopje
16.1.2019 - 15:48

Новиот шеф на државата ќе го избираме електронски?

Еден од главните фокуси на македонската политичка агенда годинава со сигурност останува и изборот на новиот шеф на државата, бидејќи мандатот на актуелниот претседател...

За Божиќ чекор подалеку од реалноста

За сите што се расположени за поинакви празници Десет магични места во Македонија Многумина сакаат божиќните празници да ги поминат во пријатна и топла атмосфера, чекор...

Отворање на границите – темната и светлата страна

Две изјави на двајца премиери на иста тема, но од сосема различен дискурс на гледање на работите, само покажуваат колку една иста тема на...

Да го чуваме сето она што е наше македонско

Божиќно интервју со г.г. Стефан, поглавар на МПЦ-ОА Напади и непризнавања имало и ќе има. По нечии желби ниту сме тоа што сме, ниту можеме...

Американците и Русите ја засилуваат трката за вооружување

Американците и Русите во 2019 година ќе го зголемуваат военото присуство на европските граници, по одлуката на САД да се повлечат од договорот за...

Лебот од седумте мориња е тежок, но љубовта кон бродовите е...

Дејан Азески Поморството е исплатлива професија, но бара многу труд, многу учење и многу инвестирање. Стефан Јанкоски топло им го препорачува на сите млади...

Што симболизира цитирањето на Глигоров

Најпрво претседателот Иванов во своето традиционално годишно обраќање во Собранието го цитира Глигоров, за потоа и премиерот Заев во своето обраќање на социјалните мрежи,...

Стравот лозјето го чува, а вакцините – здравјето

Од вкупниот број деца родени во 2017 година, повеќе од половина се невакцинирани, односно дури 53 проценти, додека од децата родени во 2016 година,...

Македонија влезе во годината на Преспа

Во агендата на македонската влада е предвидено до средината на јануари во Собранието да бидат изгласани уставните измени во согласност со одредбите од спогодбата...

Дали 2019-та ќе биде година на македонската автокефалност?

МПЦ во период меѓу надежта и реалноста Очекувањата на аналитичарите се дека во следната 2019 година ќе се интензивира дијалогот меѓу МПЦ-ОА и Вселенската патријаршија,...