28.2 C
Skopje
21.8.2019 - 12:58

Здравствените придобивки од кивито

Кивито е овошје со мал број калории. Ја одржува кожата здрава, го намалува крвниот притисок и е одлично во борбата со срцеви болести и...

За едни решение, за други застој

Власта го гледа излезот од кризата во бескомпромисна правна разврска и неселективна истрага без оглед до кого ќе се стигне, додека опозицијата ја претпочита...

Белгија кандидат за домаќин на СП 2023 во фудбал за жени

Белгија стана 10-та земја што покажа интерес да биде домаќин на проширеното Светско првенство (СП) во фудбал за жени во 2023 година, објави Светската...

Тему Пуки е новата фудбалска сензација во Премиер-лигата

Напаѓачот на Норич, кој беше најефикасен лани во Чемпионшип со 29 гола, на првите две кола во Премиер-лигата веќе постигна четири гола (еден хет-трик) За...

Сѐ започна во Аргентина во 1950 година

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (1) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Скептицизам околу непушачкото Токио 2020 година

Организацискиот комитет (ОК) за Игрите 2020 година посочи дека ќе има забрана за пушење на сите спортски објекти каде што ќе се одржуваат натпреварите,...

Ракометниот мундијал во Македонија најави нов ѕвезден бран

Според играта, борбеноста и талентот што ги прикажаа на СП за кадети во Скопје, многумина од младите ракометари влегоа во тефтерите на тренерите и...

Руините како споменици на нашата неефикасност

Додека на странците во Битола им се нудат низа поволности и бенефиции да инвестираат кај нас, на домашните инвеститори не само што не им...

Големиот инквизитор: глобализмот (2) (или новиот планетарен систем на робовладетелство)

Впрочем, и демократијата со нејзините етатистички стеги и одбрана на капиталот и капиталистите, за што зборуваше и Маркс, таа со која толку многу се...

Ништењето на шеснаесетзрачното сонце е фашизам и варварство

(Јавно обраќање до премиерот и Владата) Премиере и господо од Владата на оваа страдалничка земја што ја пустошите безмилосно духовно, економски и идентитетски. Последното ваше...