21.9 C
Skopje
23.10.2019 - 18:06

Топлиот ноември ги измачи пчелите

Во овој период е нормално пчелите да ги намалат и запрат сите свои активности, но во случајов не е така. На околу 20 степени...

Брзото возење е една од најчестите причини за сообраќајни несреќи

Во Македонија во 2018 година се наплатени 5.145 казни за брзо возење, а во 2019 година само за шест месеци 2.804 казни. Според МВР,...

Квотите за странски работници искористени до 30 отсто

Искористеноста на квотите за увоз на работна сила во Хрватска изнесува околу 30 отсто, а најголем недостиг од работници има во градежништвото, за што...

Ахмети на гости кај Пендаровски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера бил на гости кај шефот на државата Стево Пендаровски. Од кабинетот на претседателот на државата информираат дека двајцата соговорници...

Изложбата „Магла“ на Ави Лубин од Израел

Изложбата „Магла“, кураторски проект на Ави Лубин, куратор од Израел, ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во националната галерија „Мала станица“. Во проектот...

Средношколец развива дрон што ќе гасне пожари во висококатниците

Марко Лазетиќ и неговите соученици Миро Зиноски и Стефан Стојановски, од скопската гимназија „Георги Димитров“, беа наградени од Фондот за иновации за изработка на...

Промоција на каталогот „Отаде црнилото“ на Жерновски

Промоција на каталогот од изложбата „Отаде црнилото“ на уметникот Велимир Жерновски ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во Музејот на современата уметност. Изложбата на...

Петнеделни подготовки на Маврово за темпирање на формата за ЕП

Акцентот е ставен на подобрување на физичката подготовка, а како што ќе минуваат деновите сѐ повеќе внимание ќе им посветуваме и на работата со...

Што не сте знаеле за ноќниот живот во старо Скопје

„Ноќ. Пајтон. Господинот ја кажува адресата на хотелот. Дамата наивно гледа пред себе...“ Во доменот на елитната проституција во тоа време, клиентите, според договорот,...

Само со реформи во образованието ќе се зачува работната сила

Додека ММФ го истакнува технолошкиот развој како едно од решенијата за проблемот со намалувањето на работоспособното население, домашните експерти велат дека во овдешните услови...