26.3 C
Skopje
19.6.2019 - 17:30

Украина да биде лекција за македонската автокефалност

Верските аналитичари велат дека иако украинското и македонското црковно прашање се сосема различни, сепак, македонските владици треба да бидат исклучително внимателни во евентуалните идни...

Скот: Статус кво на Балканот не е одржливо

АМЕРИКАНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ГИ КРИТИКУВА ТРОМАВОСТА И КОЛЕБЛИВОСТА НА ЕУ Официјален Вашингтон сѐ погласно ги критикува европското колебање и тромавоста во однос на евроинтеграцијата на Балканот,...

Асиметричноста на договорите со соседите води кон ултиматуми и демакедонизација

Една, односно речиси две години по потпишувањето на договорите за добрососедство и соработка со соседите Грција и Бугарија, почнува на дело да се покажуваат...

Нивици на кантар пред граѓаните

Што се однесува до полемиките за Преспанскиот договор, дискусиите, јавните расправи во македонската јавност кај власта и опозицијата изминатата година тие беа фреквентни, длабоки,...

Може ли американското лобирање да влијае за побрз почеток на преговорите...

Јавниот став на Вашингтон за поддршка на нашата земја е повеќе од добредојден во моментов, иако тој нема да биде пресуден кога станува збор...

Без маркетиншка историја нема трговија

Денес сме преплавени со препораки за стоматолошки ординации и дентистички услуги. А еве една таква дамнешна реклама од периодот помеѓу двете светски војни која...

Радикални системски промени за радикален пораст на БДП

На долг рок е битно да се работи на зголемување на потенцијалот на економијата, односно да може економските политики рапидно да ја поместат Македонија...

Од Берлин стигна само ново ветување

ШТО ДОНЕСЕ СРЕДБАТА МЕРКЕЛ - ЗАЕВ Според перцепцијата на премиерот Заев, тој добил ветување дека Бундестагот во септември ќе даде зелено светло за почеток на...

Креираат проблем за потоа херојски да го решат

ЕУ го практикува добро познатиот РЕЦЕПТ (1) Политичките истражувања и студии говорат дека лицемерството во намерите на големите сили кон остварувањето на нивните скриени цели...

На која адреса е упатен „аберот“ од Турција

Најавата за дуелот на ракометните репрезентации што е повеќе од објава Македонската ракометна репрезентација вчера во Ескишехир, против домашната Турција го одигра претпоследниот натпревар од...