2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 10:51

Јубилеен 50-ти епски дуел Федерер – Ѓоковиќ

Ѓоковиќ во три сета го елиминира Раониќ, а Федерер спаси седум меч-топки против Сандгрен, по што 50-ти пат ќе се сретнат меѓу себе, четврти...

Трка на селекции од четири континенти за уште шест места на...

Европскиот ракометен вицешампион Хрватска на патот кон пласман на Летните олимписки игри во Токио годинава ќе игра со вечниот ривал и домаќин на квалификацискиот...

Уругвај, Конго и Зелено’ртските Острови ќе дебитираат на СП 2021

Ракометните селекциите на Конго и на Зелено’ртските Острови од африканскиот шампионат и репрезентацијата на Уругвај од првенството на Јужна и Централна Америка се селекциите...

Толбринг најбрз, Благотиншек прв блокер, Сагосен водечки во неколку категории…

Четиринаесеттото Европско првенство (ЕП) во ракомет за мажи, кое викендов заврши во Стокхолм, зад себе остави долга низа рекорди и интересни статистички податоци. Тоа...

Собир на 12-ти, се бара противник за затворениот тест-меч

Ги следам, а и во постојан контакт сум со нашите интернационалци, ги гледав во живо Димитрјевиќ, Јакимовски, Миловановиќ и Стојановски. Задоволен сум од она...

Сѐ повеќе жени и кај нас застануваат на диригентскиот пулт

Помина еден век откако Дам Етел Смит го создаде Маршот на жените (1911 г.), дело што го диригираше во својата ќелија во затворот „Холовеј“,...

Експертите потврдија: Мрачниот автопортрет од Осло е дело на Ван Гог

Трогателен приказ на ментална болест... Вака стручњаците го опишаа мрачниот автопортрет од галеријата во Осло и потврдија дека навистина се работи за дело на...

Тишина во царството на вреваџиите

(За поетската книга ,,Мапа“ од Гојко Божовиќ, во издание на ,,Везилка 2011“) Ристо Лазаров Под благородната и раскошна сенка на угледната белградска издавачка куќа ,,Архипелаг“, една...

Изведба на балетската претстава „Есмералда“

Националната опера и балет го најавува еден од бисерите на балетската уметност, „Есмералда“ на Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31 јануари...

Ќе ја обедини ли брегзит ЕУ?

Британија неделава конечно се разведува од ЕУ. Унијата сигурно ќе се обиде да го прикаже брегзит како потврда дека животот надвор од ЕУ е...