38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:25

Нега и убавина

Намирници што ги прикриваат подочниците Има многу причини за појавата на подочници: стрес, недостиг од сон, хормонални промени, но не е секогаш потребно да се...

Маск и Безос имаат нов ривал, „Порше“ се вклучи во...

Вселенската трка се претвори во конкурентен пазар, а по успехот на славните милијардери Елон Маск, Џеф Безос и Ричард Бренсон, автомобилската компанија „Порше“ инвестира...

Култните чевли „маноло бланик“ и во новите епизоди на...

Едни од најпознатите модни додатоци што ги прослави Кери Бредшо (Сара Џесика Паркер) во култната серија „Сексот и градот“ се кралски сините чевли „маноло...

Благоја Ристевски дочека пензија продавајќи „Нова Македонија“

Оваа есен Благоја Ристевски ќе наполни 64 години и ќе оди во заслужена пензија. А целиот свој работен век го помина како продавач и...

Тридневен музички празник со „Алармфест“ во Охрид

Под мотото „Македонија сака/има музика“, на 31 јули, 1 и 2 август, во Охрид ќе се одржи „Алармфест 2021“. Според организаторите, привршуваат подготовките за...

Треба да се работи на едукација што сѐ е забрането во...

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, околу 35 активности: дивоградби, нелегално депонирање отпад, ловокрадство, нелегална сеча. Директорката на Државниот инспекторат...

Повторно исто: Огномет на филологијата

Кон книгата „Филолошката критика на Конески“ од Атанас Вангелов РЕЦЕНЗИЈА По објавувањето на маестралната стилистичка психосемантичка студија „Лирската биографија на Конески“, која наиде на исклучителен прием...

Парите се перат преку кафеана, градежништво, обложување…

Финансиските и даночните експерти објаснуваат дека во земјите од Западен Балкан се применуваат најсофистицираните методи за перење пари, а следната фаза е преминувањето во...

Дали Грција станува регионален играч на Бајден!

Пред две години беше прогласена „нова ера“ во односите со Грција, која САД ја гледаат како столб на стабилноста во нестабилниот регион, а во...

Се зголемуваат надворешнотрговските ризици за Македонија

ПО ОБЈАВАТА НА ИСТРАЖУВАЊЕТО ЗА НЕПОВОЛНИТЕ СОСТОЈБИ ВО ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА Стравот од можен четврти бран на пандемијата повторно се враќа меѓу општата популација, но и...