25.9 C
Skopje
17.7.2019 - 15:37

Тие веат знаме, јас си веам зелка

Извинете на муабетов, ама откако ја прочитав колумнава на Романо Проди и Стефано Микоси, за малку не повратив. Потоа пак ја прочитав, па се смеев десетина минути. Ваква невкусна патетика одамна немам прочитано. Добро,...

Да ги покажеме вистинските бои на Европа

Заложбите за нагласување и јакнење на европските основни вредности никогаш не била поважна, особено во пресрет на европските избори и најавениот подем на националистите и популистите. Да ги развиориме знамињата на ЕУ над домовите...

Се враќаат ли САД во Венецуела на доктрината на Монро?

Доктрината на Монро заговара „демократија од американски тип во целата западна полутопка“, во која Јужна Америка е значајна сфера на американските економски и политички интереси и влијание. Во тој поглед, САД ќе сторат сѐ...

Што може да научи Европа од руското мешање во Венецуела?

На 23 јануари, претседателот на националното собрание Хуан Гуаидо положи заклетва за привремен претседател на Венецуела пред илјадници граѓани, јавно оспорувајќи го легитимитетот на катастрофалниот режим на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Политичката криза...

Во потрага по нов, подобар популизам

Повоениот економски успех на либералните демократии не беше резултат само на развојот на пазарите. САД и европските земји, исто така, развија пазари во структура што им овозможи на луѓето целосно да ги искористат. Таа...

Што остана од левичарскиот популизам?

Како што се продлабочува кризата во Венецуела, конзервативците во САД и на други места радосно укажуваат на катастрофата на чавизмот, за да предупредат на опасностите од „социјализмот“. Шпанската левичарска партија Подемос очигледно се распаѓа,...

Политички коректен ф`стак заробен во лушпа од орев

На прво читање претпоставувам дека колумната на Андреа Пето ви остава впечаток дека има логика во тоа што пишува. Но секогаш е така кога слушате или читате некој што ги поминал Соросовите ќелии за...

Новите непријатели на интелектуалната слобода

Низа мерки во неколку земји од бивша комунистичка Европа создаваат сѐ порепресивна интелектуална клима за научниците. Тоа е спротивно на демократизацијата на високото образование и на науката и е само прв чекор кон ставање...

Нови „азовски“ санкции против Русија

Најновиот чин на западна солидарност со Украина, која во март одржува претседателски избори, за Кремљ е повеќе во функција на зајакнување на разнишаните позиции на актуелниот претседател Порошенко, отколку што е посериозна закана за...

Потребни се сериозни санкции против Русија

На 13 февруари, група американски сенатори од редовите на двете најголеми партии, предводени од републиканецот Линдзи Грем и демократот Роберт Менендез, предложија закон со кој побараа одговорност од Русија за своето однесување. Предлог-законот наречен...