10.5 C
Skopje
16.11.2019 - 10:06

Болшевикот Борис

Повеќето луѓе револуциите ги замислуваат како ненадејни земјотреси или вулкански ерупции, кои доаѓаат без предупредување и го уништуваат целиот политички систем. Но историчарите, политиколозите, па дури и обичните политичари знаат дека реалноста е многу...

Битката за Британија

Кампањата за „брегзит“ беше најавувана како обид да се „врати контролата“ преку враќање на „суверенитетот“ на парламентот на Велика Британија. Затоа е доста иронично што еден од првите потези на брегзитерите по доаѓањето на...

Демократски закани

Со ненадејното одземање на специјалниот, уставно заштитен статус на Џаму и Кашмир, Индија стана најновата голема демократија што дејствува против една малцинска заедница заради стекнување краткорочна политичка популарност. Кашмир отсега ќе биде директно управуван...

Дали демократијата ќе исчезне последна?

Деновиве либералната демократија и авторитаризмот се чини дека се вклучени во процес на конкурентно распаѓање, чиј исход останува неизвесен. Но никогаш не е паметно да се отпишува демократијата, а уште помалку да се дејствува...

Сеќавајќи се на чудото од 1989 година

Карл Билт Месецов навршуваат 30 години откако Европа, и поопшто човечката цивилизација, ја почна чудесната трансформација, која сега е врежана во сеќавањето на светот. До летото 1989 година, Советскиот Сојуз веќе беше во фаза на...

Кога ленинистите ќе претераат

Нина Хрушчова Актуелните улични протести во Хонгконг и во Москва без сомнение го загрозија авторитарното дуо, кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин. Протестите во Москва, најголеми во изминатите години, мора да го...

Реалните штети од трговските војни на Трамп

Веќе одреден период трговските тензии меѓу САД и Кина се чини станаа „новата нормала“. Откако двете држави воведоа високи царини на значителен дел од увозот, американскиот претседател Доналд Трамп како да се воздржа од...

Паниката на актуелната суперсила Америка

Историјата нѐ учи дека кога една глобална суперсила паѓа, таа треба да се обиде меко да слета и да комуницира со веројатниот наследник за да може да обезбеди удобно место во светот, откако ќе...

Заканата од Г-минус-2

  Џош Фелман Г1-светот, доминиран од САД, одамна е минато, а системот Г2, во кој Америка и Кина споделуваа хегемонистички одговорности, сега бледнее во меморијата. Во денешниот свет Г-минус-2, американските и кинеските политики се закануваат да...

Американските потрошувачи најголеми губитници од трговската војна

  Даниел Грос Економските аналитичари сметаат дека билатералните трговски војни не може да се победат во толку многу испреплетен и поврзан свет. Со најновата серија тарифи против Кина, американскиот претседател Доналд Трамп дополнително го зголеми влогот...