4.2 C
Skopje
23.1.2020 - 13:46

Како да го најде Европа своето место во светот

ЕУ, а особено Германија, допрва треба да одговори на предизвикот што го постави повлекувањето на САД од глобалното лидерство. Но со оглед на новиот натпревар од Кина, заедно со обновените аспирации на Русија како...

ЕУ мора да избега од песимизмот

Наспроти песимизмот што изминатите години ја зафаќа Европа, факт е дека ЕУ е економска и регулаторна суперсила, со огромен дипломатски потенцијал. Ако Европејците го признаат ова, ја вратат колективната самодоверба и конструктивно дејствуваат, нивната...

Иранската заблуда на финансиските пазари

По атентатот на САД на иранскиот генерал Касем Сулејмани и првичната одмазда на Техеран против две ирачки бази во кои се сместени американски сили, финансиските пазари се префрлија во режим на мал ризик -...

Подарокот на Трамп за Кина

Ако некој е задоволен од одлуката на Трамп да го убие иранскиот генерал Сулејмани, тоа е кинескиот претседател Си. Ескалацијата на тензиите со Иран ќе го одвлече вниманието на САД од ривалството со Кина,...

Ирански поглед по атентатот на Сулејмани

Да се надеваме дека Техеран по убиството на генералот ќе се задоволи со симболична одмазда, наместо со целосна ескалација, а САД ќе дејствуваат претпазливо во одговорот кон Иран. Во спротивно, би можеле да завршиме...

Оправдано ли е убиството на иранскиот генерал?

На 3 јануари, САД го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани додека го напушташе меѓународниот аеродром во Багдад, во автомобил заедно со Абу Махди ал Мухандис, ирачки лидер на Катаиб Хезболах, вооружена група поддржана од...

Илузијата на глобалниот поредок заснован врз правила

Меѓународното право денес е моќно против немоќните и немоќно против моќните. Сѐ додека е така, глобалниот поредок заснован врз правила ќе остане смоквин лист за насилното остварување на националните интереси Кога заврши Студената војна, многумина...

Трговската војна помеѓу Кина и САД може повторно да ескалира

По речиси 18 месеци на меѓусебни зголемувања на тарифите, САД и Кина постигнаа договор Фаза еден, за да почнат да ја деескалираат нивната трговска војна. Како дел од договорот, американскиот претседател Доналд Трамп го...

По кој пат ќе тргнат Европа и Кина?

Признавајќи дека ЕУ се соочува со голем број предизвици на светската сцена, Урсула фон дер Лејен, новата претседателка на Европската комисија, вети дека ќе раководи со „геополитичка комисија“. Високиот претставник за надворешна и безбедносна...

Колку ќе чини геополитичката моќ на ЕУ?

Поранешната германска министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, го презема кормилото на Европската комисија. Таа вети дека ќе раководи со „геополитичка“ Европска комисија, сметајќи дека Европа треба да биде понагласена во своите односи...