„Кривата“ на добрососедството во длабок пад

За да биде апсурдот поголем, „лекот“ за почист воздух на Балканот лежи во остварувањето на софиската декларација за зелената агенда за Западен Балкан, со кој земјите од регионот се обврзаа на конкретна акција. Останува...

Паралелни светови

Можеби самитот на ЕУ за Западен Балкан беше виртуелен, исто како и поддршката за неговите „европски перспективи“, но нападите од членки на ЕУ кон Македонија се реални и навистина водат кон уништување на македонскиот...

Автокефалната надеж живее

Патот кон Брисел и патот кон православното семејство, за жал, се поплочени и со голема доза политика. Иако можеби за евроинтеграциите е разбирливо, бидејќи станува збор на сојуз од држави, кои имаат свои политички...

Глобалната економија со буџетски контраудар против вирусот

Денес, кога веќе е јасно дека глобалната економија ќе претрпи огромни штети предизвикани од коронавирусот, светот севкупно започна да ги дефинира мерките за ублажување на разорните ефекти Приближно пред околу еден месец, ковид-19 затропа на...

Огледалото на Брисел

Многу неправди, уцени, притисоци, условувања се преломија изминативе години врз грбот на Македонија. Европската Унија мора да се замисли додека се огледува пред сопственото огледало на вистината и правото. ЕУ сега треба да одбере...

Алчноста е еден од смртните гревови, но не е кривично дело

Алчноста, лакомоста, ламтежот, дрчноста, среброљубјето, ненаситноста и како сѐ уште не е дефинирана оваа карактерна особина во психологијата, или еден од смртните гревови во теологијата, не е и не може да биде предмет на...

Среќен роденден, татковино!

Коинциденција или не, токму во месецот кога Македонија ја стекна својата независност, граѓаните ќе треба повторно да се изјаснат, овој пат за прифаќање на спогодбата со Грција и за наше членство во НАТО и...

Нови спортски предизвици

Кога спортот ќе излезе на другата страна на „тунелот“, веројатно ќе биде сосема поинаков отколку пред влегувањето во него. Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, неодамна изјави дека „и нашиот свет и...

Кој ќе ја добие битката за ИВЗ?

Што, всушност, се случува во ИВЗ и колку овие игри за тронот може да влијаат врз убедувањата, верските чувства и однесувањето на муслиманските верници во земјава? Дали ваквата наелектризирана состојба може да влијае и...

Ѕвездите на „Манаки“ без кои не се може

Битола треба да го следи концептот на малите европски гратчиња што дишат со топлина, шарм и мир, но не ве оставаат рамнодушни. Како на пример Карлови Вари во Чешка, градот на „кралските бањи“, често...

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13 at website https://animeflix.nl animeflix ponyo

Watch Hortensia SAGA Episode 1 at website https://gogoanime.be gogoanime reddit