Вакцината наспроти квазирелигијата

Најизразен е примерот со процесот на вакцинација против ковид-19 што се одвива сега. Во таа антиваксерска кампања предничат некакви религиозни кругови, кои не избираат средства за да го наметнат својот светоглед. Во тој контекст...

Прашање од милион денари: Што е поефикасно за граѓаните – полициска превенција или...

За волја на вистината, ниту на полициските служебници воопшто не им е лесно. Секојдневно се расправаат со секакви луѓе. Насилни, брутални, нервозни. Постојано некој ги напаѓа, ги навредува, им се заканува. Ниту тие не...

Лошиот сосед и киселото млеко

Поради сето (блиско и подалечно) историско искуство на Македонија во односите со Бугарија, искреноста на намерите за враќање на довербата во Договорот за добрососедство, сепак, во македонската јавност предизвикуваат недоверба. Дури и да има...

Попис без ниту најмала дамка

Како да стана навика сите битнислучувања во Македонија, меѓу кои е и пописот, да бидат проследени со колаж на партиски недоразбирања и остри расправања меѓу власта и опозицијата, а сето тоа на штета на...

Се моли Владата да не ги вознемирува непотребно антиваксерите

Објавата дека Владата на завчерашната седница ја прифатила предлог-програмата на Министерството за здравство за задолжителна имунизација на населението за 2021 година, се разбира, уште недочитана, им го крена притисокот на голем број припадници на...

Само јазикот нѐ приближува до идеалната татковина

Стогодишнината од раѓањето на великанот Блаже Конески заслужува, покрај Семинарот за македонски јазик, литература и култура, и сите актери на културниот, академскиот и општествениот живот да ги мобилизираат своите креативни сили за достоинствено чествување...

„Носи ја маската правилно, не си снешко“

Важно е што влегувањето во новава година е поврзано и со енергијата што ја шират уметничките дела на автори што по својата природа на постоење и дејствување имаат одредени визии за иднината. А токму...

Лекциите од Вашингтон и од Берлин

И додека го следиме директниот пренос, се прашуваме себеси зарем и ова е можно во Америка. Несвесни се потсетуваме на истите слики од нашата домашна политичка претстава, која се одвиваше пред неколку години во...

Oд нас зависи

Да бидеме искрени, ние никогаш не сме имале некоја особена среќа со Португалија. Сè уште нè печат раните од Лисабонската декларација кога пред речиси 30 години Советот на тогашната Европска заедница, повторно под португалското...

Администрацијата чека прекоманда

Секоја влада вели дека ќе воведе реформи во администрацијата, но само декларативно, а не и во практика. И секогаш се пее истата песна од сите што се во тој момент на власт, но прашањето...

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 13 at website https://animeflix.nl animeflix ponyo

Watch Hortensia SAGA Episode 1 at website https://gogoanime.be gogoanime reddit