27 C
Skopje
20.9.2018 - 15:25

Институциите и граѓаните заеднички ќе го решаваат проблемот со бездомните животни во Аеродром

Од скопската општина Аеродром известуваат дека во изминатиот период воспоставиле комуникација со граѓански активисти што се заинтересирани за волонтерска работа и вклучување во координирани...

„Моја скопска приказна“ – конкурс на фотографии инспирирани од автентични скопски фасади

„Mоја скопска приказна“ е отворен конкурс на фотографии инспирирани од фасади на објекти што го дефинираат вистинскиот идентитет на старо Скопје. Идејата на натпреварот...

Ќе се определува максималната субвенција за купување велосипеди во Скопје

Советот на Град Скопје денеска на седница треба да донесе одлука за определување максимален износ за доделување субвенции на граѓаните за купување велосипеди. Во буџетот...

Без струја дел од Сарај, Ѓорче, Центар, Карпош и Шуто Оризари

Поради изведување технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат делови од општина Сарај, Ѓорче Петров, Центар, Карпош и Шуто...

Дератизација во Кисела Вода

Општина Кисела Вода спроведува пролетна дератизација на нејзина територија. Досега се опфатени 688 шахти во населбата Драчево, село Драчево и Пинтија. Од општината најавуваат дека...

Населбата Лисиче утре без вода

Поради санирање на уличен дефект од Ф-200 мм, на бул.12-та Македонска Бригада бр.30 б во населбата Лисиче, утре запрено ќе биде водоснабдување за корисниците...

Пајакот во акција – креваше возила паркирани под мостот „Гоце Делчев“

Пајак службата денеска креваше непрописно паркирани возила од кејот на реката Вардар, под мостот „Гоце Делчев“, откако граѓаните реагираа дека просторот под мостот се...

Започна пролетната акција за зазеленување на јавните површини низ Скопје

Шеснаесет јавори беа засадени денеска пред објектот на Македонска пошта на булеварот ВМРО, во рамки на пролетната акција на Град Скопје за зазеленување на...

Продолжен конкурсот за фотографии „Моја скопска приказна“

„Mоја скопска приказна“ е отворен конкурс на фотографии инспирирани од фасади на објекти што го дефинираат вистинскиот идентитет на старо Скопје. Најдобрите фотографии ќе бидат...

Велосипеди ќе има, а инфраструктура и култура?

Градот Скопје и некои скопски општи најавија дека и годинава ќе доделуваат субвенции за купување велосипеди. Тие во своето соопштение велат дека граѓаните што...