22 C
Skopje
23.9.2018 - 12:48

Делови од Чаир, Гази Баба и Бутел утре без вода

Корисниците од населбите Гази Баба, Чаир, Кале, Топаанско Поле, Скопје Север, Бутел 2, Железарница и високата зона Автокоманда утре од 9:00 часот ќе останат...

Делови од Кисела Вода и Ѓорче Петров утре без струја

Дел од корисниците од улицата „Рилски конгрес“ во општина Кисела Вода утре од 10 до 12 часот ќе бидат без електрична енергија. Во периодот од...

Град Скопје ќе ги стипендира спортистите средношколци

Град Скопје, со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти - средношколци, за првпат воведува стипендирање на спортисти - средношколци...

Извештајот на ДЗР за Карпош испратен до ОЈО и до финансиската полиција

По барање на општината Карпош, Државниот завод за ревизија (ДЗР) изврши проверка на работата на општината во изминатите години и констатира низа нерегуларности и...

Несреќата со детето на улицата Борис Сарафов го забрза поставувањето семафори

По сообраќајката на улицата Борис Сарафов десетгодишното дете доби скршеница на черепот, крвавење во мозокот и повредено рамо, но е надвор од животна опасност Снежана...

Дел од Припор утре без вода

Поради поставување регулаторни цевки утре без вода ќе бидат корисниците од втора зона Припор. Од ЈП Водовод и Канализација, известуваат дека поради поставување на...

Посебен сообраќаен режим за време на Дигиталниот самит

Поради претстојниот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан, што на 18-ти и 19 април ќе се одржува во Скопје во хотелот „Александар Палас“...

Семафор како решение за намалување на сообраќајните незгоди на „Борис Сарафов“

Семафор ќе биде поставен на критичното место на улицата „Борис Сарафов“ во населбата Ѓорче Петров каде вчера беше повредено 10-годишно дете. Од општината информираат дека...

Продолжува отстранувањето непрописно паркирани возила во Центар

ЈП „Паркинзи на општина Центар“ во соработка со СВР Скопје и ЈП „Градски паркинг“ и викендов продолжува со отстранување на сите непрописно паркирани возила...

Богдановиќ: Наместо барокни ќе поставуваме енергетско-ефикасни фасади

Во општина Центар има голем број постари станбени објекти  кои се изградени  без примена на стандардите за енергетска ефикасност. Градоначалникот Саша Богдановиќ, денеска на...