32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 19:38

„Матурската парада“ утре на Градскиот плоштад

Точно напладне в петок на плоштадот „Македонија“ скопските матуранти ќе го одиграат познатиот танц квадрил, како дел од годинашната „Матурска парада“. Со нив истовремено ќе...

Сообраќајот пред Владата затворен поради митинг

Сообраќајот на булеварот „Илинден“ пред Владата на Република Македонија е затворен поради најавениот политички митинг од 20 часот, соопштија од МВР. Од 20 часот за...

„Скопје се смее“ – априлијада на плоштад

Детска журка Априлијада – „Скопје се смее“ за сите училишта, градинки, деца, тинејџери и граѓани на град Скопје се одржува денеска на плоштад „Македонија“. Априлијадата...

Зголемен број на автобуси по повод верскиот празник Задушница

По повод верскиот празник Задушница, утре и задутре на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта Бутел)...

Шилегов: Скопје ќе добие 30 нови еколошки автобуси

До крајот на оваа година очекувам да завршат постапките за набавка на 30 нови еколошки автобуси кои работат на гас, најави денеска скопскиот градоначалник...

Со новиот проект „Паметен град“, Скопје ќе стане метропола

Новиот проект „Паметен град“ предвидува Скопје да го направи модерна престолнина, велат од градот Скопје. Во концептите на создавање еден паметен град, основен двигател...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната...

Без струја дел од Усје и Ново Село, без вода дел од Аеродром

Дел од корисниците од селото Усје утре од 9 до 15 часот ќе бидат без електрична енергија. Во периодот од 9 до 14 часот утре...

Никој не го контролира чипирањето на кучиња

Дали бесплатното чипирање миленици што почна од август годинава ќе ги реши проблемите со кучињата-скитници останува да се види. Акцијата ќе трае до март...

Скопје одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје со повеќе активности и манифестации одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000...