22 C
Skopje
24.9.2018 - 12:00

Градоначалникот Шилегов избран за прв потпретседател на НАЛАС

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, е назначен за прв потпретседател на НАЛАС, мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа, за оваа 2018...

Во приватните деветнаесетки патниците влегуваат чисти, а излегуваат извалкани

Снежана Калабакова Хигиената во некои автобуси вклучени во јавниот градски превоз е под секое ниво. Валкани седишта, извалкани патосници, прозорци што не се избришани којзнае...

Симулација на сообраќајка пред Сити Мол

Црвен крст на град Скопје во соработка со МВР денеска напладне пред Сити мол ќе реализира симулациска вежба на сообраќајна несреќа, последица од конзумирање...

Mал прекин во водоснабдувањето утре во село Радишани

Заради чистење и хлорирање на левата комора од резервоарот за питка вода „Радишани“, утре мали прекини во водоснабдувањето ќе имаат во село Радишани, општина...

Без струја утре дел од општините Сарај, Ѓорче Петров и Аеродром

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од општините Сарај, Ѓорче Петров и Аеродром. Како што соопшти...

„Меѓаши“ смета дека за безбедноста на децата потребни се и легнати полицајци

Не стивнуваат реакциите на ѓорчепетровци во врска со безбедноста на граѓаните на градската улица Борис Сарафов. Тие не се согласни дека поставувањето семафори ќе...

Oстануваат без струја и вода поради оштетување подземни инсталации

Покрај загадениот воздух и голтањето прашина, стануваат неподносливи ненадејните прекини во водоснабдувањето или, пак, испораката на струја, само затоа што некој од градежните работници...

Делови од Карпош, Центар и Влае денес без струја

Дел од општините Карпош и Центар, како и дел од населбата Влае денеска во одреден период од денот нема да имаат струја поради технички...

Шилегов избран за потпретседател на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од ЈИЕ

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов е назначен за прв потпретседател на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа (НАЛАС) која во...

Посебен сообраќаен режим на улиците околу хотелот „Александар Палас“

Поради Дигиталниот самит што денеска и утре се одржува во Скопје, има посебен сообраќаен режим на сообраќајниците околу хотелот „Александар Палас“ и Спортскиот центар...