14 C
Skopje
25.9.2018 - 0:05

Времен сообраќаен режим на потегот од „23 Октомври“ до „Ѓуро Ѓоновиќ“

Град Скопје соопшти дека oд утре (петок, 20.07.2018 година) до недела (22.07.2018 година), ќе биде затворен за сообраќај кракот од улицата „23 Октомври“ (поранешна...

Градоначалникот Шилегов избран за прв потпретседател на НАЛАС

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, е назначен за прв потпретседател на НАЛАС, мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа, за оваа 2018...

Училиштата „Љубен Лапе“ и „Лазо Ангеловски“ со нови подови

Основните училишта „Љубен Лапе“ и „Лазо Ангеловски“ добија нови подови. Реконструирани беа старите подови во училниците и кабинетите и нивната замена со нови заврши....

АМСМ го стартуваше проектот „Безбедни училишни зони”

Со доделување безбедносни елечиња и балони на учениците од четврто одделение во ОУ „Димитар Миладинов“ во Скопје кои заедно со учителката и во соработка со...

Утре без вода улица „Капиштец“ и француската резиденција

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-80 мм на ул. Капиштец - пред резиденцијата на Република Франција, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од истата...

ЈП „ПОЦ“ во акција против непрописното паркираните возила

Службите на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, од вчера на терен почнаа да вршат зајакнати контроли на паркиралиштата со кои стопанисува претпријатието. Екипите на ЈП...

Црвениот крст организира симулација на сообраќајна несреќа во Скопје

По повод Светскиот ден по Прва помош - 8 Септември Црвен крст на Град Скопје денеска на „Рекорд“ во централното градско подрачје во Скопје...

Жичницата на Водно ќе работи за празникот Голема Богородица

Жичницата на Водно на иницијатива на граѓани на 28 месецов (вторник) кога е неработен ден поради верскиот празник „Голема Богородица“ ќе работи со вообичаено...

Шилегов: Досега исчитени 220 депонии во Скопје

Во населбата Хиподром денеска почна акцијата за чистење на општина Гази Баба. Со чистење ќе се продолжи во Маџари, Триангла, Ќерамидница, Ченто, Железара и...

„City Bus“ со летно работно време

Од сабота почнува летното работно време на панорамскиот автобус за туристичко разгледување на Град Скопје кој го менаџира ЈСП Турс, „City Bus“. Автобусот ќе...