13 C
Skopje
22.9.2018 - 1:53

Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди

Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.    Со јавниот повик, Градот ќе им...

Нов плоштад и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Попладнево градоначалникот Стефан Богоев...

Од утре може да се аплицира за субвенции за велосипеди

Субвенции за велосипеди, нов екоавтобус и велосипедски патеки, најави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Јавниот повик за субвенции за велосипеди ќе биде објавен...

Едукативна работилница во основното училиште „Ацо Шопов“

„Како да се спаси планетата Земја“ е мотото на настанот што се одржа во основното училиште „Ацо Шопов“ во скопската населба Радишани. Идејата за...

Градоначалникот Шилегов избран за прв потпретседател на НАЛАС

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, е назначен за прв потпретседател на НАЛАС, мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа, за оваа 2018...

Во приватните деветнаесетки патниците влегуваат чисти, а излегуваат извалкани

Снежана Калабакова Хигиената во некои автобуси вклучени во јавниот градски превоз е под секое ниво. Валкани седишта, извалкани патосници, прозорци што не се избришани којзнае...

Симулација на сообраќајка пред Сити Мол

Црвен крст на град Скопје во соработка со МВР денеска напладне пред Сити мол ќе реализира симулациска вежба на сообраќајна несреќа, последица од конзумирање...

Mал прекин во водоснабдувањето утре во село Радишани

Заради чистење и хлорирање на левата комора од резервоарот за питка вода „Радишани“, утре мали прекини во водоснабдувањето ќе имаат во село Радишани, општина...

Без струја утре дел од општините Сарај, Ѓорче Петров и Аеродром

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од општините Сарај, Ѓорче Петров и Аеродром. Како што соопшти...

„Меѓаши“ смета дека за безбедноста на децата потребни се и легнати полицајци

Не стивнуваат реакциите на ѓорчепетровци во врска со безбедноста на граѓаните на градската улица Борис Сарафов. Тие не се согласни дека поставувањето семафори ќе...