31 C
Skopje
23.9.2018 - 18:42

Атинскиот градоначалник во возвратна посета на Скопје

Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис во четврток и петок ќе го посети Скопје, при што се очекува со скопскиот градоначалник Петре Шилегов да потпишат...

Финализирана пролетната дератизација во повеќе скопски општини

Од скопската општина Аеродром информираат дека деновиве се извршила пролетната дератизација на целата нивна територија. Акцијата опфатила околу 3.000 шахти со 9.000 мамки. Во...

Кошница со цвеќе на улицата Цветан Димов

Кошница со цвеќе ја краси сега улицата Цветан Димов. Ова е трета ваква фигура што ја постави јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, по двете...

Пониска цена или климатизирани автобуси во целиот јавен превоз!

Високите летни температури веќе се актуелни, а во приватните и неклиматизирани автобуси речиси е незамисливо да се патува. Иако на граѓаните им се сугерира...

Завршија пролетните акции за зазеленување

Од градот Скопје информираат дека заврши нивната пролетна акција за зазеленување на метрополата. Со оваа активност се засадени дрвореди од 42 висококвалитетни садници јавор...

Субвенции за купување велосипед и во општина Карпош

Жителите на општина Карпош од четврток ќе можат да аплицираат на јавниот оглас за субвенции за купување нови велосипеди. Локалната самоуправа ќе субвенционира со...

Без вода дел од улиците „Васил Главинов“ и „Димитрија Чуповски“

ЈП Водовод и канализација - Скопје соопшти дека денеска од 08:30 часот без вода ќе бидат дел од корисниците на улиците „Васил Главинов“ и...

Без струја делови од општина Аеродром

Без електрична енергија денеска од 8 до 16 часот ќе бидат корисниците на дел од ул. „23 Октомври“, дел од ул. „Милан Зечар“, како...

Делови од Бутел и Радишани без вода

Корисниците од населбите Бутел-1 и Радишани, како и стопанските субјекти на ЕВН, Железничка станица Скопје Север, Еуро Табак, Едел-Пром, Фурна Диме и Шкода лоцирани...

Ќе се чисти и хлорира резервоарот за вода во Ракотинци

ЈП „Водовод“ утре ќе започне со чистење и хлорирање на резервоарот Ракотинци. Како што информира Центарот за управување со кризи, работите ќе започнат во 9:00...