8.9 C
Skopje
20.3.2019 - 21:17

Кучиња миленици ги избркаа децата

Многу родители, баби и дедовци, кои секојдневно се во парковите со дечињата, се жалат на неодговорни и несовесни сопственици на кучиња, кои не го...

Делови од Кисела Вода, Карпош и Центар утре без струја

Дел од корисниците од улиците „Михаили Ефтихиј“ и „Димо Хаџи Димов“, како и од улиците „Георги Димитров“ и „Мариовска“ во делот кај Домот на...

Во Зоолошката во Скопје пристигна диносаурус

Скопската зоолошка градина на својата фејсбук страница го објави пристигнувањето на првиот од трите диносауруси-скулптури на уметникот Андреј Миневски. Оттаму информираат дека оваа метална скулптура...

Околу 40.000 нерегистрирани и неосигурени возила активно се вклучени во сообраќај

Околу 40.000 нерегистрирани и неосигурени возила, според осигурителните компании, активно се вклучени во сообраќајот на патиштата и претставуваат закана за безбедно одвивање на сообраќајот,...

Продолжува доделувањето субвенции за чистење на оџаците во Скопје

Градските власти информираат дека продолжува акцијата за доделување субвенции за чистење на оџаците со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. И годинава е објавен...

Ќе се отвора полициско одделение во Шуто Оризари

Советот на Општина Шуто Оризари поради зголемениот број на нарушувања на јавниот ред и мир, зголемената фреквенција на посетители на пазарот, како и поради...

По десет години, се чистат каналите и езерцата во Градски парк

Езерцата и каналите во Градски парк не биле исчистени десет години, велат од градот Скопје. Со таа цел екипите на градот Скопје и на...

„Комунална хигиена“ – Скопје потпиша меморандум за соработка со „Сите сити“

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ - Скопје, во соработка со здружението „Сите сити“, потпиша меморандум за соработка наречен „Храна не се фрла“. Целта на оваа...

Паркинг-зоните променети, граѓаните збунети

Променети се зоните на трите најфреквентни јавни паркиралишта - Дебар маало, Буњаковец и Капиштец. Секторот Дебар Маало од зона 1 премина во зона 01,...

Привремен сообраќаен режим на булеварот „Борис Трајковски“ и „Јадранска магистрала“

На булеварот „Борис Трајковски“, кај влезот на поранешната фабрика Стаклара и на регионалниот пат „Јадранска магистрала“, кај натпатникот кон Визбегово денеска ќе има привремен...