10 C
Skopje
21.11.2018 - 13:27

Утре без вода делови од Козле, со намален притисок Жданец и Нерези

Поради реконструкција на водоводна мрежа од ф-100мм на ул. „Козле бб“, (во близина на бензиска станица Макпетрол), прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од...

Пролетна офанзива за зазеленување на градот

Експертите сметаат дека еднакво е важна грижата за зеленилото, за тоа долгорочно да трае и да им служи на многу генерации Со засадувањето 16 дрвја...

Анѓушев: Секоја промена на трасата на гасоводот низ Водно ќе значи одолжување на градбата

Магистралниот гасовод низ Водно има регуларна градежна дозвола и за негова изградба државата има земено кредит и потпишано договори со изведувачи. Станува збор за...

Дел од Припор утре без вода

Поради поставување регулаторни цевки утре без вода ќе бидат корисниците од втора зона Припор. Од ЈП Водовод и Канализација, известуваат дека поради поставување на...

Извештајот на ДЗР за Карпош испратен до ОЈО и до финансиската полиција

По барање на општината Карпош, Државниот завод за ревизија (ДЗР) изврши проверка на работата на општината во изминатите години и констатира низа нерегуларности и...

Трка „Прв до врв 2018“ в недела на Водно

Трки во планинско трчање, планински велосипедизам и друмски велосипедизам в недела на Водно ќе се одржат по шестти пат во организација на здружението за спорт...

Дезинсекцијата во Скопје чека тендерска постапка

Од градот велат за првата аеросолна и терестична ларвицидна акција за прскање јавноста ќе биде благовремено информирана Муви, комарци и цели колонии од најразлични инсекти...

Молскавица на ноќното скопско небо низ објективот на наш читател

Силно невреме проследени со зачестени електрични празнења и пороен дожд го погоди синоќа Скопје и околината. Нашата читателка Јасмина Тагас „улови“ една молња која го...

Пренасочен сообраќајот на Водно – се одржува  Европско првенство во планинско трчање

На планината Водно кај Скопје денеска ќе се одржи спортската манифестација „Европско атлетско првенство во планинско трчање“. Најавено е учество на 250 атлетчари од 29...

Делови од Центар, село Бардовци и локалитетот Матка утре без струја

Корисниците од објектите на Музеј Матка, Ресторан Кањон Матка и црква „Свети Андреј“ на локалитетот Матка во Општина Сарај утре ќе бидат без струја...