8 C
Skopje
16.11.2018 - 23:43

Делови од Чаир, Гази Баба и Бутел утре без вода

Корисниците од населбите Гази Баба, Чаир, Кале, Топаанско Поле, Скопје Север, Бутел 2, Железарница и високата зона Автокоманда утре од 9:00 часот ќе останат...

Делови од Аеродром и Кисела Вода утре без струја

Заради извршување потребни интервенции во електросистемот, без струја утре, во периодот од 14 до завршување на интервенцијата, ќе бидат корисниците на ул. „Ѓорѓи Капчев“...

Крокодилот Гањо избега, ама прошетал само низ Зоолошката градина

Еден од крокодилите излегол од своето живеалиште во Зоолошката градина во Скопје, но, за среќа, само се избањал во езерцето и потоа бил вратен....

Мичурин ќе добие нов парк

Општина Аеродром ќе гради нов парк во населбата Мичурин, спроти ОУ „Блаже Конески“, информира локалната власт. Новиот проект ги вклопува постојните елементи, односно детското и...

Посебен сообраќаен режим на улиците околу хотелот „Александар Палас“

Поради Дигиталниот самит што денеска и утре се одржува во Скопје, има посебен сообраќаен режим на сообраќајниците околу хотелот „Александар Палас“ и Спортскиот центар...

Дел од Припор утре без вода

Поради поставување регулаторни цевки утре без вода ќе бидат корисниците од втора зона Припор. Од ЈП Водовод и Канализација, известуваат дека поради поставување на...

Шилегов понуди решение за дивите тезги од Бит-пазар

Пазарџиите што продаваат стока на незаконски поставените тезги во близината на Бит-пазар се сретнаа со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, градоначалникот на општината Чаир,...

Поради протести скопјани станаа заробеници во сопствениот град

Скопје стана блокиран град од разни протести, штрајкови и други форми на изразување на некакво незадоволство од нешто. Речиси секој ден граѓаните остануваат заробени...

И годинава субвенции за скопјани за купување на велосипед

Град Скопје и општина Центар и годинава ќе доделат  субвенции за купување велосипеди. Граѓаните ќе можат да аплицираат на јавните повици кои се во фаза на подготовка...

Посебен сообраќаен режим за време на Дигиталниот самит

Поради претстојниот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан, што на 18-ти и 19 април ќе се одржува во Скопје во хотелот „Александар Палас“...