20.5 C
Skopje
25.8.2019 - 3:25

Заврши реконструкцијата на улицата 4 во Долно Лисиче

Заврши реконструкцијата на улицата 4 во населбата Долно Лисиче во општина Аеродром. Сообраќајницата имаше оштетен асфалт, кој е заменет со нов, а пред да...

Зелените пазари плачат за модернизација

Пазарџиите во зима се на отворено и студ, а налето работат на високи температури. Поради тоа често стоката им скапува и трпат загуби. Проблем...

„Водовод и канализација“ повторно со апел за рационално трошење на водата

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ повторно упати апел за рационално трошење на водата за пиење. Поради зголемената потрошувачка за време на топлотниот бран што...

Скопјани се изгубија во сообраќајните режими

Бидејќи истовремено се реконструираат повеќе улици, возачите веќе ниту знаат каде има нов привремен сообраќаен режим ниту, пак, знаат каде која улица се поправа....

Нов привремен сообраќаен режим на мостот „Гоце Делчев“

Град Скопје ги информира граѓаните дека од утре поради градежни активности што се одвиваат за реализација на проектот „Реконструкција на дилатации на мост Гоце...

Низ населбите сѐ поприсутна продажбата од камиони и трактори

Најчесто дивите продавачи се паркирани под некоја сенка по парковските површини или тротоарите и сервисните улички, од каде што ги продаваат своите производи, дури...

Акција за расчистување на дивата депонија во Бутел

Инспекторатот на Град Скопје во соработка со МВР, ЈП „Комунална хигиена“ и ЈП „Улици и патишта“ денеска почна голема акција за расчистување на дивата...

Учениците и пешаците исфрлени на улица

Хаосот во урбанизмот продолжува - во Бутел се преградува пешачка патека И мајките и децата се исфрлени на улица, бидејќи сосема им е одземена пешачката...

Центар ќе добие пари за почист воздух?

Општината Центар веќе објави на својата веб-страница дека поднела проект за добивање владини пари за намалување на загадувањето на воздухот, во согласност со јавниот...

Посебен сообраќаен режим викендов во Скопје

Почнувајќи од денес после 20 часот, како и на 10 и 11 август (сабота и недела) на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“ ќе се изведуваат...