10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:12

Продолжен конкурсот за фотографии „Моја скопска приказна“

„Mоја скопска приказна“ е отворен конкурс на фотографии инспирирани од фасади на објекти што го дефинираат вистинскиот идентитет на старо Скопје. Најдобрите фотографии ќе бидат...

Велосипеди ќе има, а инфраструктура и култура?

Градот Скопје и некои скопски општи најавија дека и годинава ќе доделуваат субвенции за купување велосипеди. Тие во своето соопштение велат дека граѓаните што...

Адаптиран простор за привремен престој на децата со церебрална парализа

Од скопската општина Центар информираат дека ќе почне да се користи нов простор адаптиран за привремен престој на децата со церебрална парализа. Во овој...

Без струја утре дел од Карпош

 Без електрична енергија утре од 9.30 до 11 часот ќе останат  стопанските објекти на „Кадис“ во трговскиот центар „Олимпико“, во општина Карпош. Како што информира...

Без вода утре и задутре дел од општина Карпош

Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е поради чистење и хлорирање на резервоарот Жданец. Од 9 часот утре и задутре можен е мал прекин на водоснабдувањето во...

И годинава субвенции за скопјани за купување на велосипед

Град Скопје и општина Центар и годинава ќе доделат  субвенции за купување велосипеди. Граѓаните ќе можат да аплицираат на јавните повици кои се во фаза на подготовка...

За велигденските празници 24 часовна здравствена заштита во дежурните ноќни пунктови на Здравствен дом...

Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија,...

Нова спортска опрема за основното училиште „Аврам Писевски“

Македонскиот олимписки комитет донираше спортска опрема за потребите на основното општинско училиште „Аврам Писевски“, во пресрет на Меѓународниот ден на спортот за развој и...

Општината Илинден ги уредува каналите за атмосферски води

Од општината Илинден информираат дека продолжува реализација на проектот за изградба и подобрување на системот за зафаќање и одведување атмосферски води. Во соопштението се...

Целосно ќе се реконструира патот Јурумлери – Драчево

Пред месната заедница Долно Лисиче се одржа средба меѓу надлежните и граѓаните од оваа населба во врска со реконструкцијата на регионалниот пат Јурумлери -...