22 C
Skopje
23.9.2018 - 12:57

Како Водно од шума стана џунгла

Белите дробови на Скопје се под градежна опсада - гасовод, згради и разни објекти ја узурпираат скопската планина, а тоа сепак не било така...

Врвни ексклузивни автомобили презентирани пред скопјани (Галерија)

Премиум Релито Софија – Свети Влас за екслузивни автомобили денеска по првпат гостува во Скопје. Во центарот на Скопје на плоштад Македонија, попладнево љубителите на...

Зачестија нападите врз граѓаните од агресивни улични кучиња

Присуството на големи групи кучиња-скитници на улиците и зачестените напади врз граѓаните предизвикуваат чувство на страв и несигурност. Во изминатиов период како да зачестија...

Проекција на „Исцелител“ под отворено небо во Градскиот парк

Македонската филхармонија, кино „Милениум“ и Град Скопје утре и задутре организираат два настана во Градскиот парк - утревечер од 22 часот ќе има „Кино...

Ќе му ставам крај на собраќајниот хаос

Политиколог по професија, 33-годишниот Саша Богдановиќ, е еден од најмладите политичари во земјава, кој на последните локални избори ја доби довербата од центарци. Без...

Земјотрес почувствуван синоќа во Скопје

Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 2,8 степени е регистриран синоќа во 21 часот и 29 минути во скопското епицентрално подрачје. Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ соопшти дека...

Граѓанските иницијативи против изградбата на гасовод низ Водно

Граѓанските иницијативи и по завршувањето на преговорите со Македонски енергетски ресурси (МЕР) остануваат на ставот против изгадба на гасоводот низ парк-шумата Водно. Од НВО „Го...

На Скопје му фалат оџачари, ама и пожарникари

На скопската противпожарна бригада ѝ недостигаат уште 124 пожарникари доколку сега се вработат 50 нови лица. За овие борци со пламените јазици да одговорат...

Изменет возен ред на ЈСП за празниците

Возниот ред на автобусите од јавниот превоз утре и задутре ќе биде изменет поради празниците 24 Мај-Денот на „Св. Кирил и Методиј“ и 25...

Заезерени булевари по секој дожд, а Скопје со атмосферска од само 30 отсто

Повторно дождови, можно невреме попладне, гласат најавите на метеоролозите, а тоа, пак, за скопјани значи повторно влегување во сообраќаен хаос на полни улици со...