Мрак во поголем дел од Карпош, се работи на санирање на дефектот

Голем дел од населбата Карпош попладнево остана без електрична енергија. Улицата Илинденска е во мрак и не работат ниту семафорите на булеварот.  Електрична енергија нема ниту...

Елката на плоштадот во Скопје ќе светне в петок

Новогодишниот базар „Винтерленд“ ќе почне на 6 декември, петок, со традиционално осветлување на елката. Новогодишните куќарки ќе бидат сместени на новиот плоштад меѓу ГТЦ...

Започна пријавувањето за Дедомразовската трка во Скопје

Официјално почна пријавувањето за традиционалната Дедомразовска трка во Скопје, која оваа година ќе се одржи на 22 декември. Според информациите од „Прв до врв“...

На градот му е потребен ефикасен транспортен и урбанистички систем

Според најновиот извештај од 2019 година за квалитетот на воздухот во Европа од Европската агенција за животна средина, во 2016 година во земјава од...

Формирана Комисија за односи меѓу заедниците во Град Скопје

Советот на Град Скопје на седницата одржана на 27.11.2019 година донесе одлука за формирање Комисија за односи меѓу заедниците, која ја сочинуваат по еден...

Поставена мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот

Градот Скопје постави мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот. Градоначалникот Петре Шилегов објави фотографии...

Над 7000 нови садници на различни локации во сите скопски општини

Во есенската акција за садење што се реализира периодов, екипи на град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ засадија над 7000 нови висококвалитетни садници...

Се чека новите мерки да го подобрат превозот со ЈСП?

Билетот за едно возење ќе биде наменет само за еднократна употреба, ќе биде хартиен, со вграден бесконтактен чип, изработен со највисоки безбедносни стандарди Откако е...

Заврши јавниот повик за субвенции за чистење оџаци

Денеска се затвора јавниот повик за субвенционирање на граѓаните и други субјекти на подрачјето на град Скопје за чистење оџаци за 2019 година. До...

Масовна посетеност на протестот за чист воздух

Со една заедничка цел, да дишат чист воздух граѓаните излегоа на протест во главниот град. Извикувајќи „Нема воздух, нема мир“, .„Сакам да дишам“,„Здравјето пред...