17.9 C
Skopje
27.5.2019 - 15:53

„Градски Енергетски Системи АД Скопје“ ново јавно претпријатие

Со одлука на Советот на Град Скопје, се основа новото јавно претпријатие „Градски Енергетски Системи АД Скопје“ кое ќе врши енергетски дејности, информираат од...

Музичка работилница во Капиштец

Во рамките на Детското лето во Центар се одржа и музичка работилница во која повторно учествуваа младите жители за да се дружат и да...

(Фотовест) Силниот ветер сруши липа во центарот на Скопје

Силниот ветер предизвикан од невремето, скрши крошна од липа засадена во паркот Жена-борец, во центарот на Скопје. Крошната паднала врз двете коловозни ленти на улицата...

Трка „Прв до врв 2018“ в недела на Водно

Трки во планинско трчање, планински велосипедизам и друмски велосипедизам в недела на Водно ќе се одржат по шестти пат во организација на здружението за спорт...

Утре без струја делови од Центар и Карпош

Поради планирани технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа во Град Скопје утре без струја ќе бидат делови од општините Центар и Карпош. Како што информира РЦУК-Скопје...

Дел од општина Центар утре без вода

Корисниците лоцирани на улицата „Црвена вода“ во општина Центар, утре од 8:30 часот ќе останат без вода за пиење.  Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е поради изведување водоводен...

Утре без струја делови на Центар, Аеродром, Ѓорче Петров и Кисела Вода

Заради планирани технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа утре без електрична енергија ќе останат делови од општините Центар, Аеродром, Ѓорче Петров и Кисела Вода. Во периодот...

Утре без вода високите зони на улиците „Бојмија“ и „23 Октомври“ во Аеродром

Поради реконструкција на водоводна мрежа ф-100мм на ул. „23-Октомври“- раскрсница со ул. „Бојмија“ прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од висока зона на ул....

Посебен сообраќаен режим на сообраќајницата пред Владата

Министерството за внатрешни работи од 13 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим на сообраќајницата пред Владата на Република Македонија поради најавен протест. -Од  тие причини сообраќајот...

И на кошниците за пазарење им треба дезинфекција

На секој што пазари, било во маалски или голем маркет, барем еднаш му се случило веднаш штом зграбил кошничка за пазарење да забележи дека...