6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:51

Во „Шутка“ Нова година ќе дојде порано

Интервју со Ѓоко Котевски, директор на КПУ „Затвор - Скопје“ Екипа на „Нова Македонија“ вчера го посети КПУ „Затвор - Скопје“, попознат како „Шутка“. Терминот...

Граѓаните пешачат за да ги дополнат e-картичките на ЈСП

Колонијали и трафики не ги дополнуваат ЈСП-билетите со банкарските картички, бараат исклучиво кеш Во најголем број продажни места, маалски продавници и трафики што склучиле договори...

До кога?

Загадувањето на воздухот сѐ повеќе расте, предлог-решение нема Скопјани деновиве вистински се задушуваат во маглата и загадувањето на воздухот, кое на граѓаните им е проблем...

Прогласена епидемија на морбили во Радишани

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили во скопската населба Радишани каде се регистрирани пет случаи на деца од предучилишна возраст заразени од ова...

Какви маски се најефикасни за заштита од загадувањето на воздухот

Штом ќе се регистрираат алармантни податоци за енормните количества на ПМ честичките што се присутни во воздухот, граѓаните итаат да купат заштитни маски. Во...

Паркингот кај „Холидеј ин“ во Центар престанува со работа

Одборот на директори на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП) одлучи паркингот...

Скопјани протестираа за чист воздух

Спроведување итни мерки против загадувањето во Скопје, побараа граѓани денеска на протест пред канцелариите на Град Скопје. На протестот, што се одржа  под мотото „Време...

„Седиме затворени во четири ѕида, затоа што надвор е отровно“

Од загадувањето страдаат сите, без исклучок, но најмногу хроничните болни што имаат проблеми со респираторниот систем, односно астматичарите, оние со хроничен бронхитис, со проблеми...

Владата планира за две години двојно да го намали аерозагадувањето

За две години загадувањето на воздухот во Скопје да се намали за 50 отсто, а во другите градови во државата помеѓу 30 и 50...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради две спортски манифестации

Поради одржување на манифестациите „Скопје на точак 2018“ и атлетската трка „13 Ноември“ ќе се воведе привремен сообраќаен режим на повеќе сообраќајници во различни периоди...