30 C
Skopje
21.9.2018 - 18:04

Проектот „Зајакнување на општинските совети“ и во Карпош

„Зајакнување на општинските совети“ е насловена темата на презентацијата што се одржа пред советниците на општината Карпош. Претставниците на УНДП, Марин Николиќ и Биљана...

Пешачките премини како црни точки

Тешка сообраќајна несреќа се случи завчеравечер на булеварот Србија во населбата Ново Лисиче, во која на пешачки премин беа прегазени баба и нејзината тригодишна...

Ќе се мери брзината на возење околу пет училишта во Скопје

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет средни училишта во Скопје. Целта е зголемување на свесноста на возачите и поголема...

Власта и невладините повторно ги спротивставија ставовите за гасоводот на Водно

Претставниците на власта и невладиниот сектор денеска повторно дебатираа за  изградбата на гасоводот на Водно. Според експертите, проектот долгорочно ќе има позитивно влијание и ќе придонесе...

Утре без струја делови од повеќе скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од општините Центар, Аеродром, Сарај, Ѓорче Петров, Студеничани и Кисела Вода. -...

Драчево утре без вода

Поради чистење и дезинфекција на левата комора во резервоарот Драчево, утре можно е да има намален притисок во населеното место Драчево во општина Кисела Вода. Како...

Пиволенд прераснува во „Скопје Бир Фест“

Оваа година традиционалниот „Гурмански викенд во Скопје – Пиволенд“ со нов концепт, ново интернационално име „Skopje Beer Fest“, нова локација, како и  нови културно...

Затворено незаконско градилиште на Кале

Овластен градежен инспектор на општина Центар со полициска придружба денеска затвори нелегално градилиште во населбата Кале, откако во текот на вчерашниот ден донесе решение...

Градењето тераси по своја желба ги нагрди станбените згради

Речиси нема населба во Скопје во која не може да се види некоја станбена зграда на која ќе се забележат различни интервенции на фасадата...

Делови од Центар и Студеничани утре без струја

Корисниците од улиците „Ганчо Хаџипанзов“, „Димитар Пандилов“, „Капиштец“ и „Караорман“ во општина Центар утре од 8:30 до 15 часот ќе останат без струја.  Во периодот од...