6.8 C
Skopje
7.12.2019 - 16:15

Ќе се чисти и хлорира резервоарот за вода во Ракотинци

ЈП „Водовод“ утре ќе започне со чистење и хлорирање на резервоарот Ракотинци. Како што информира Центарот за управување со кризи, работите ќе започнат во 9:00...

Нов систем за донирање вишок храна „Сите Сити“

„Сите сити“, систем за донирање и дистрибуција на храна до граѓаните на кои им е потребна беше промовиран денеска во Скопје. Системот за почеток...

Зајакнати сообраќајни контроли на патиштата

Зајакнување на сообраќајните контроли во Скопје, но и во другите градови на земјава со цел да се намали бројот на сообраќајните прекршоци, најави денеска...

Засадени јавори и брези долж булеварот 8.Септември

Екипи на Град Скопје денеска засадија 42 висококвалитетни листопадни садници од видот јавор во дрворедот на булеварот 8.Септември, како и 20 садници од видот...

Повремен прекин на водоснабдувањето на Добри Дол во Сопиште

Мали прекини во водоснабдувањето во селото Добри Дол во Општина Сопиште ќе има денеска и утре, најави Јавното претпријатие Водовод и Канализација. Како што информираат...

За да возат кон центар, граѓаните мора најпрвин да се упатат кон Бутел

Обележувањето на хоризонталната сигнализација и исцртувањето нови полни линии на коловозот на улицата Христијан Тодоровски-Карпош не усреќија дел од жителите на Бутел. Станува збор...

Автомобилите да ги ослободат тротоарите за пешаците

Главниот град долги години мака мачи со паркирањето на места што не се предвидени за тоа. Критични точки постојат на многу различни локации во...

Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди

Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.    Со јавниот повик, Градот ќе им...

Нов плоштад и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Попладнево градоначалникот Стефан Богоев...

Од утре може да се аплицира за субвенции за велосипеди

Субвенции за велосипеди, нов екоавтобус и велосипедски патеки, најави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Јавниот повик за субвенции за велосипеди ќе биде објавен...