10.4 C
Skopje
26.5.2019 - 5:40

Десет прочистувачи за воздух доби Гинекологија во Чаир

Десет високо квалитетни прочистувачи за воздух доби ЈЗУ Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир. По тој повод болницата денеска ја посетија...

Објавен јавниот повик за субвенции за купување печки на пелет

Град Скопје, денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на...

Возачи од јавниот градски превоз пуштаат гласна музика, пушат и зборуваат на мобилен

Иако подолг период јавното сообраќајно претпријатие се обидува да го подигне квалитетот на услугите и на однесувањето на своите вработени кон патниците, понекогаш се...

Вакциналните пунктови ќе бидат отворени и викендов

Од Министерството за здравство информираат дека за време на викендот, на 5 и 6 јануари 2019 година, вакциналните пунктови „Јане Сандански“, „Бит пазар“ и...

„Пакомак“ на конкурс ќе избира најеколошки градоначалник и општина

Компанијата „Пакомак“ објави конкурс за избор на најеколошки градоначалник и општина, а на првоизбраната општина ќе ѝ додели модерно детско игралиште направено од еколошки...

„Моја скопска приказна“ – конкурс на фотографии инспирирани од автентични скопски фасади

„Mоја скопска приказна“ е отворен конкурс на фотографии инспирирани од фасади на објекти што го дефинираат вистинскиот идентитет на старо Скопје. Идејата на натпреварот...

Заврши десеттиот „Робомак 2019“

Со финален натпревар во шест различни категории заврши десеттиот „Робомак 2019“, во рамки на Неделата на роботиката, што ја организираа студентите на Факултетот за...

Базенот Аеродром се отвора утре

Базенот Аеродром утре ќе биде отворен и за таа цел влезот за сите посетители ќе биде бесплатен.  Овој базен ќе биде отворен секој ден, од...

Се роди албино-кенгурче во Скопската зоолошка градина

Зоолошката доби ново албино-кенгурче, а новиот жител на градината се вика Арчибалд. Албино-кенгурите се вистинска реткост, како и другите албино-животни. Тие се карактеристични по...

Нов мост ќе ги спои Аеродром и Гази Баба

За 24 месеци ќе има нов мост во должина од 120 метри на булеварот „АСНОМ“, кај хотелот „Русија“. - За проектот е предвидено пробивање и...