7.5 C
Skopje
14.12.2019 - 4:56

„Петоци за иднината“ со барање скопските средни училишта да се солидаризираат со глобалниот настан

Пред два дена, 16-годишната климатска хероина, Грета Тунберг, им соопшти на нејзините милиони следбеници на социјалните мрежи дека под притисокот на нејзиното движење за...

Меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Скопје на мраз 2019“

Во Скопје во петок и во сабота на лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“ ќе се одржи третиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање...

Лошо нивелираните шахти – сериозна опасност за сите

Шахти подигнати повеќе од нормалното ниво или пропаднати шахти под нивото на коловозот на сообраќајницата претставуваат секојдневен проблем на граѓаните на скопските улици. Ваквите...

Внатрешна контрола ќе го подобрува работењето во градот

Внатрешна контрола за вработените во градската администрација, првпат ќе биде воведена во градот Скопје. Како што најави градоначалникот Петре Шилегов, идејата е да се...

Дедомразовците трчаа низ центарот на Скопје

Насмевки на лицата на посетителите и учесниците на петтата по ред дедомразовка трка што се одржа во Скопје, која прераснува во традиција. Учествуваа голем...

Се уште трае субвенционирањето за набавка на печки на пелети 

Град Скопје соопшти дека граѓаните може да ги искористат субвенциите за набавка на печки на пелети и да надоместат дел од трошоците направени при...

Жичницата на Водно од утре ќе работи до 18 часот

Жичницата „Милениумски крст“ од 1 април ќе работи до 18 часот, согласно утврдениот возен ред. Работното време ќе биде од 10 до 18 часот,...

Училиштето „Димитар Миладинов“ наградено на ниво на Европа

Oпштинското основно училиште „Димитар Миладинов“ стана едно од 1.212-те училишта наградени на ниво на Европа. Сертификатот го доби во просториите на Националната агенција за...

Автобусот „25-ка“ на ЈСП за викенди и празници кон Водно ќе тргнува во 7:30...

Од претстојниов викенд автобусот на ЈСП Скопје со број 25 што сообраќа од Транспортен центар до средно Водно место во 8:00 часот ќе тргнува во...

Светулките го осветлија Скопје

Климатските услови во изминатиот период во Скопје, кои беа проследени со топли и влажни периоди, претставуваа одлична подлога за размножување и за појавување на...