17.5 C
Skopje
16.7.2019 - 22:59

Цистерни на „Комунална“ измија дел од улиците

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ деновиве реализира акција за миење и чистење на сообраќајниците. Оваа редовна активност на комуналците се реализира на оние улици каде...

Стапките во снегот водат кон Момин Поток

Новите врнежи од снег и температурите длабоко под нулата, се причината што секој ита кон својот топол дом. Но дел од ваквата приказна одамна...

Најголемиот зелен градски пазар на покривот ќе има паркинг

Реконструкцијата на „Бит-пазар“ веќе е почната, а со тоа и првата фаза од реализацијата на проектот на „Скопски пазар“ за реконструкција на пазарот и...

Паркинг-зоните променети, граѓаните збунети

Променети се зоните на трите најфреквентни јавни паркиралишта - Дебар маало, Буњаковец и Капиштец. Секторот Дебар Маало од зона 1 премина во зона 01,...

За три месеци ограбени речиси 500 дома во Скопје

Во полициската станица во Аеродром само за три месеци се евидентирани 114 кражби по куќи и по станови, а по неа полициската станица во...

Привремен сообраќаен режим на дел од Партизанска

Привремен сообраќаен режим на дел од булеварот Партизански одреди ќе биде воведен од денеска до 24 април, информираат градските власти. Сообраќајниот режим се воведува...

Марш на сексуалните работници во Скопје

Традиционално, СТАР – првиот колектив на сексуални работници по 11-ти пат го организира Маршот на црвениот чадор, приклучувајќи се кон глобалното одбележување на Меѓународниот...

Тепачките во автобусите, по принципот секој со секого го вклучија алармот

Фотографијата споделена на социјалните мрежи, на која се гледа како во двокатен автобус на јавното сообраќајно претпријатие двајца контролори со нозе тепаат патник, ги...

Нов екоавтобус се приклучува во јавниот сообраќај на Скопје

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје потпиша договор со компанијата „Ман импортер Македонија“, за пробно користење нов екоавтобус. Свои потписи на договорот ставија Кристијан Чушков, директор на...

(Фотовест) Силниот ветер сруши липа во центарот на Скопје

Силниот ветер предизвикан од невремето, скрши крошна од липа засадена во паркот Жена-борец, во центарот на Скопје. Крошната паднала врз двете коловозни ленти на улицата...