14 C
Skopje
13.11.2018 - 17:31

Ветрот и дождот најдобро ќе го расчистуваат загадениот воздух

Згадувањето на воздухот што се чувствуваше изминативе денови, особено во вечерните часови, го расчисти ветрот. Поради присуството на чад во воздухот граѓаните се жалеа...

Општинските урбанистички планови забетонираа многу паркови и детски игралишта

Стопирана е изградбата на деветкатницата во зеленилото кај Мајчин дом, но случајот во Аеродром само ја отвори одамнешната рак-рана на градот, во кој сѐ...

Несекојдневни олдтајмери изложени во Скопје

Несекојдневни олдтајмери и моторцикли денеска беа изложени на плацот кај авиончето во скопската населба Аеродром. Скопјани имаа можност да уживаат и за првпат да...

Изложба на олдтајмери, некои од нив за првпат во Македонија

Несекојдневни олдтајмери и моторцикли од кои дел за првпат ќе бидат видени во Македонија денеска ќе бидат изложени на плацот кај авиончето во скопската...

Марин: Стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин денеска на прес-конференција информира дека е стопирана изградбата на зградата пред Мајчин дом поради неправилности во градилиштето. Забраната...

„Бела ноќ 2018“ во Скопје

Во Скопје вечер ќе се одржува 14-тата манифестација „Бела ноќ“. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се одржат изложби, детски работилници, концерти, театарски...

Отсуството на грижа и внимание раѓа агресија кај децата

Случајот од „Ѓоргија Пулевски“ низ стручната призма на педагозите и психолозите Случката за фрлената ученичка низ прозорец од нејзините четиринаесетгодишни соученици во основното училиште „Ѓоргија...

Црн чад од кејот сé уште ги труе скопјани

Сѐ уште се шират облаци од чад со непријатна миризба од дивата населба на левата страна на Кејот на Вардар, спроти поранешната градска плажа....

Валкани пелени причина за синоќешната евакуација на станарите од ТЦ „Скопјанка“ (Галерија)

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде...

Шилегов: Се додека постои дилемата за гасоводот на Водно, ќе разговараме

Подготвен сум се додека постојат изразени дилеми, да повикувам на разговори затоа што мислам дека од тоа нема зијан, ниту општеството, ниту градот, ниту...