38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 19:44

Од денеска изменет режим за повеќе автобуски линии на ЈСП

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека денеска, петок (30 јули) од 18 часот, поради изведување на градежни активности на дел од булеварот Кузман...

Зголемен бројот на интервенции на Брзата помош поради високите температури

Екипите на Брза помош од изутринава интервенираа кај 30 случаи со зголемувањето на бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје. Граѓаните...

Урбаните средини во симбиоза со природата

Според професор д-р Минас Бакалчев од Архитектонскиот факултет во Скопје, не секогаш ни треба високоестетизиран урбан пејзаж, туку навлегување на ендемската природа во градот,...

Уште два локали во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на бучава

Редовните контроли на терен за мерење бучава од гласна музика од угостителски објекти од страна на овластените инспектори за животна средина од Секторот за...

Шилегов: Со реконструкцијата на Кеј 13 Ноември се ослободи повеќе место за пешаците и...

Со реконструкцијата на Кејот „13 Ноември“ се ослободи повеќе место за пешаците и велосипедистите, напиша градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук...

Нови хибридни дигестори во лабораториите на Водовод – Скопје

Лабораториите на Секторот за санитарна контрола при ЈП Водовод и канализација – Скопје, чија работа е акредитирана според ИСО 17025, се единствените лаборатории од...

Шилегов: Шеталиштето на Кејот „13 Ноември“ никогаш не било поубаво

Кејот „13 Ноември“ има целосно ново партерно уредување на потегот од градскиот плоштад до булеварот Стив Наумов, на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес. - Како што...

Да се избегнува непотребно трошење на водата во жешките денови кои претстојат

Водовод и канализација Скопското јавното претпријатие Водовод и канализација апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Од...

Почна со работа првиот Центар за поддршка на згрижувачките семејства

Започна со работа првиот Центар за поддршка на згрижувачките семејства во нашата земја. Центарот се наоѓа во просториите на поранешниот дом за деца без...

Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес

Делегации на државниот врв денеска положија цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес на Градските гробишта Бутел по повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес...