2 C
Skopje
19.11.2018 - 15:08

Пожар во каменичка Дулица, противпожарните екипи се уште на терен

Во два одделни пожара кои денеска избувнаа во атарот на село Дулица, Македонска Каменица опожарена е борова шума на површина од близу два хектара. Според...

Еко Герила: Тетово попусто слави Ден на Европа, градот не е за таму

Еколошкото здружение Еко Герила од Тетово на прес конференција истакна повеќе забелешки за работата на општината и градоначалничката, потенцирајќи дека со тоа градот е...

Традиционални „Септемвриски извиднички средби“ викендов во Кичево

Во годината на јубилејот 65 години од своето формирање, извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево, викендов ги организира традиционалните „Септемвриски извиднички средби“. Овие средби годинава...

Одземени 34 возачки заради возење под дејство на алкохол во Прилеп

Секторот за внатрешни работи Битола викендот казни 38 учесници во сообраќајот кои возеле под дејство на алкохол. По предходно изготвен план на Одделението за Полиција...

Градот на конзулите станува град на коцкарници и обложувачници

Во својата богата историја, Битола го добила и називот град на конзулите и на клавирите. Според хроничарите, ваквите епитети градот под Пелистер со право...

Ќе се проширува гасоводната мрежа во Струмица

Дистрибутивната гасоводна мрежа во Струмица ќе се проширува за нови 6,7 километри со кредит од Светска банка, информираат од ЈПЕД „Струмица гас“. Според директорот, Благој...

Кривичниот суд побара од МВР да распише потерница по Груевски

Кривичниот суд во Скопје попладнево достави до СВР Скопје барање за издавање потерница против поранешниот премиер Никола Груевски. Изминативе денови судските курири се обидуваа на Груевски...

При дрва ќе останат без дрва за свои потреби

Близината на градот и не решавањето на постоечките проблеми, предизвика дивите сечачи во северната регија од кичевската општината, да не бираат место ниту старост...

Кавадарци станува поубав и пофункционален град за своите граѓани

Интензивната комунална изградба на улиците во Кавадарци продолжи и во летните месеци, а градот овозможува полесно и пофункционално движење на граѓаните без разлика дали...

Одбележан денот на пожарникарите во Битола

Општина Битола и ТППЕ Битола, денес го одбележаа својот јубилеј 182 години од формирањето на првата противпожарна служба во Битола, која е формирана...