24.2 C
Skopje
25.4.2019 - 18:35

Се реновира детската градинка „Олга Мицеска“ во Кичево

Започна реновирањето на најстарата и најголемата детска градинка во Кичево, „Олга Мицеска“. Градинката е отворена пред скоро половина век и според својот капацитет е...

Нормализиран сообраќајот на патот Кичево-Охрид

На магистралниот пат Кичево-Гостивар синоќа во 22 часот е норамлизиран сообраќајот, кој од вчера се одвиваше наизменично поради свлечиште. На делницата се поставени сообраќајни знаци...

Светнаа сијалиците во сите битолски училишта

Новата школска година во сите битолски основни и средни училишта понеделник на 3 септември може да почне. Благодарение на ангажирањето на локалната самоуправа и...

Протест против отворање на рудникот Иловица-Штука

Под мотото „Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ денеска во Струмица се одржа протестен марш против отворањето на рудникот за бакар и злато...

Утринските температури во Македонија под нулата

Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено е во Берово каде се измерени -11 степени, а највисока темрпература е измерена во Претор...

Во Прилеп започна изградбата на прв Информатички центар за опоравување од катастрофи

Во Прилеп започна да се гради Информатички центар за опоравување од катастрофи и обезбедување континуитет во работата. Центарот се гради со европски пари обезбедени...

Облачно време со локални врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, во јужните делови со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, а во горниот тек на Повардарието...

Магистралниот пат Кочани-Македонска Каменица кај Истибања во прекин

Магистралниот пат Кочани - Македонска Каменица кај селото Истибања од 17.10 часот е во прекин. Авто мото сојузот на Македонија попладнево соопшти дека сообраќајот се...

Пожарникар нападнат во Струмица на место на кое бил пријавен пожар

З.Ш.(56) од Струмица, вработен како пожарникар во струмичката  Територијална противпожарна единица вчера пријавил дека бил нападнат од лицето Т.С кај местото  „Просенички пат“ на...

Во прекин сообраќајот на Плетвар

Од 13:45 часот на Плетвар поради сообраќајна незгода сообраќајот е блокиран во двата правци, соопшти Автомото сојузот на Македонија.