10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:42

Одбележани 110 години од смртта на Атанас Бадев во Прилеп

Со пригодна манифестација, настап на црковни хорови, денеска во библиотеката „Борка Талески“ во Прилеп беа одбележани 110 години од смртта на основоположникот на македонското...

Шести есенски панаѓур викендов во Кичево

Од денес до недела на платото кај железничката станица во Кичево, ќе се одржи шестиот есенски панаѓур на кој учествуваат трговци од целата земја. На...

Програмата за рурален развој од „Рурална коалиција“ доставена до МЗШВ

Од името на 430 земјоделци, здружението „Рурална коалиција“ му ја предаде Програмата за рурален развој по терк на земјоделецот на заменик-министерот за земјоделство Благе...

Даночното одделение од Кичево се врати во реконструираниот објект

По 12 години потстанари во друг објект во средиштето на градот, вработените од Даночното одделение од Кичево, се вратија во старата реконструирана зграда, која...

Сообраќајот во прекин на патот Македонски Брод-Самоков

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод - село Самоков, кај автобуската постојка за село Девич, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото сојузот...

Излеаната вода се повлекува во Дојранското Езеро

Водата од Дојранското Езеро која пред неколку дена за неполн месец вторпат се излеа и ги поплави плажите и рекреативната патека полека се повлекува...

Заврши четвртата смена од летниот камп по веронаука во Рајчица

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во селото Рајчица, кај Дебар заврши четвртата смена од годинашниот летен камп по веронаука. - Гости во монашката обител на...

Македониците од Пустец со претседателот Мета го одбележаа празникот Огнена Марија

Македонците од општина Пустец, Мала Преспа, го одбележаа патронот на манастирот „Света Марена“ во Туминец. На денешниот празник посветен на Света великомаченица Марина – Марена-Огнена...

Во прекин сообраќајот на патот Градско-Прилеп

Сообраќајот  на патот Градско – Прилеп е во прекин во двата правца за сите возила. Како што соопштија од Автомото сојузот на Македонија прекинот е...

Настава само во една смена во сите училишта приоритет на општина Тетово

Новата учебна година на подрачјето на општина Тетово ќе започне со три целосно реконструирани училишта и интензивирање на напорите сите школски објекти да работат...