15 C
Skopje
20.9.2018 - 3:21

Јапонските цреши ја разубавија главната улица во Кичево

Шеста година по ред, во првата половина на април, на главната улица во Кичево цветаат јапонските цреши, кои тука беа засадени по рекструкцијата на...

Расчистен одронот на патот на влезот на Велес

Целосно е расчистен одронот од карпата на влезот во Велес, на регионалниот пат Велес - Градско, кој беше таму од 13 март изутрината. Поради...

Поради експлозија во електромрежата, Кавадарци без струја

Поради експлозија во мрежата, Кавадарци остана еден час без струја. Информацијата ја потврди Ленче Карпузовска од ЕВН, која најави дека за десетина минути се ќе...

Сѐ повеќе заболени од ХИВ во општините во источна Македонија

ХИВ/СИДА во општините од  источна Македонија има сѐ повеќе. Предничат Штип и Кочани, покажуваат податоците од Центрите за јавно здравје. Во моментов, во петте...

Охридското Езеро 26 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридското езеро е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој. Зголемени се нивоата и на реките низ државата, освен на Црна кај Новаци. Дојранското езеро,...

Се чисти снегот од патот за Галичник

Иако сме на почетокот на април, регионалниот пат Маврово - Галичник, низ планината Бистра, се` уште е затрупан со снег и не е прооден...

Почна Страдалната – Страстната – Велика седмица

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание). Страдалната седмица ја...

Најдобра маската на „Кременковци“ од ОУ„Димка Ангелов Габерот“ од Ваташа

Река од принцези, принцови, пирати, сирени, црвенкапи, спајдермени и многу други маски денеска протече на градскиот плоштад во Кавадарци во рамките на традиционалното одбележување...

Кавадарци се поднови со 45 контејнери за селектиран отпад

Општина Кавадарци заедно со Јавното претпријатие „Комуналец“ од претпријатието за трговија и складирање на отпад „Пакомак“ од Скопје деновиве доби донација од 45 нови...

Нормализиран сообраќајот на патот Кичево-Охрид

На магистралниот пат Кичево-Гостивар синоќа во 22 часот е норамлизиран сообраќајот, кој од вчера се одвиваше наизменично поради свлечиште. На делницата се поставени сообраќајни знаци...