8 C
Skopje
20.11.2018 - 15:01

Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

Неколку еколошки здруженија испратија допис до претседателот на Владата Зоран Заев и од него бараат да се прогласи мораториум на сите крајбрежни и урбани...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера...

Заврши втората смена од годинешниот Летен камп по веронаука

Во македонското древно светилиште, Бигорскиот манастор и неговиот метох, манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица, денеска заврши втората смена од годинешниот Летен...

Младинскиот културен центар-Битола денеска во Кавадарци го промовира Советот за волонтерство

Битола е првиот град во Македонија кој има формирано Совет за волонтерство кој има за цел да го зајакне активното младинско учество преку одржлив...

Берово бара од Владата да се рестартира некогашното Детско одморалиште

Да се рестартира некогашното Детско одморалиште на Беровско езеро и да се поддржат успешните локални бизнисмени, побара градоначалникот Звонко Пекевски од министерот за подобрување на инвестициската клима...

Дојранското Езеро со највисоко ниво во последните 60 години

Водата во Дојранското Езеро го достигна највисокото ниво во последните 60 години, изјави наблудувачот на водостојот на езерото, Злате Талески. Според него, во последните денови...

Коловозите влажни, зголемена опасност од одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Поради обилни врнежи од дожд зголемена е можноста за одрони. Интензитетот на сообраќајот на...

Берово со најниска стапка на криминал во Македонија

Изнаоѓање на одредени сообраќајни решенија за непречено користење на улиците во Берово, со цел да се излезе во пресрет на граѓаните беше главната тема...

Изградба и реконструкција на два патни правци во Крива Паланка 

Во тек е изградба на локален патен правец во Кривопаланечкото село Трново и реконструкција на пат во селото Конопница, што се реализираат преку Центарот...

Сончево, попладне дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно, со локален дожд и грмежи. Ќе дува повремено засилен северен ветер.  Утринската...