25 C
Skopje
20.9.2018 - 20:52

Програмата за рурален развој од „Рурална коалиција“ доставена до МЗШВ

Од името на 430 земјоделци, здружението „Рурална коалиција“ му ја предаде Програмата за рурален развој по терк на земјоделецот на заменик-министерот за земјоделство Благе...

Преку веб-апликација ќе се пријавуваат комунални проблеми

Од денеска граѓаните на Гостивар преку веб-апликација ќе можат да ги пријавуваат сите комунални проблеми, а ќе бараат и нивно решавање. Официјално, здружението на...

Во Куманово се одржа шестата Меѓународна копаничарско-ликовна колонија „Етно Село 2018“

Денеска во угостителскиот комплекс Етно Село - Тимчевски кај Куманово заврши 6-тата традиционална меѓународна копаничарско-ликовна колонија на која што во изминатите седум дена десетина...

Кнежинскиот манастир утре ќе го одбележи својот патрон „Свети Ѓорѓија Победоносец“

Манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“, познат како Кнежински манастир, утре ќе го одбележи својот патрон, попознат меѓу народот како Ѓурѓовден. Одбележувањето на празникот ќе започне...

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ го празнува својот патрон

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ денес ќе го одбележи својот патрон Петровден. По тој повод во храмот ќе биде отслужена Света...

Невремето уништи 5.000 хектари посеви во овчеполскиот регион

Силниот град и невремето што вчера попладне го зафати овчеполскиот регион уништи 5.000 хектари земјоделски посеви. Земјоделецот Јонче Досевски од месната заедница на село Црнилиште во...

Божествена литургија на врвот на Крчин

Трета година по ред братството од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста предводени од игуменот архимандрит Партениј отслужија Божествена литургија...

Сончево и многу топло

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне во планинските предели со услови за краткотраен пороен дожд, особено на исток....

Спречен пожар на градската депонија во Делчево

Изгаснат е огнот што доцна синоќа настана како резултат на опожарување на градската депонија „Острец“ во Делчево. Како што инфомираше директорот на јавното претпријатие...

Во Росоман се реализира меѓуграничен проект вреден 15 милиони денари

Во Росоман се реализира меѓуграничен проект вреден 15 милиони денари. Како што информираше градоначалникот Бранко Јанев, се работи за ИПА  проект кој општината  го...